Паста со свежи шампињони

Паста со печурки

Потребно е:

 • 350 грама свежи шампињони
 • едно чешне лук
 • една чаша вотка
 • сол, бибер
 • маслиново масло
 • 250 мл. павлака
 • едно пакетче паста (шпагети, макарони по желба)
 • ситно сецкан магдонос
 • 100 гр. рендан кашкавал

Подготовка: Печурките исчистете ги го сува кујнска крпа (никако не ги чистете под млаз вода). На масло пржете го ситно сецканиот лук и зачинете го со сол и бибер. Додадете ја вотката и гответе додека не испари алкохолот. Печурките исечете ги на листови и пржете ги. Во меѓувреме сварете ги тестенините. Кога ќе биде сварена пастата, исцедете ја и додадете ја во тавчето со лукот и печурките. Додадете ја павлаката. Ставете го ренданиот кажкавал и зачинете. Декорирајте со магдонос.

Spaghetti Aglio Olio e peperoncino

Потребно:

 • едно пакетче шпагети
 • 1/2 шоља маслиново масло
 • 4 чешниња лук
 • 1 лажичка сол
 • бибер
 • една голема лажица буковец
 • една шоља ситно сецкан магдонос
 • рендан пармезан

Подготовка: Сварете ги шпагетите во големо тенџере со зовриена, солена вода. Шпагетите сварете ги al dente (да не бидат преварени). Во шоља ставете малку од водата во која се вареа шпагетите. Додека се вари пастата, во тавче ставете го маслиновото масло и кога ќе биде загреано, ставете го лукот, исечкан на листови. Пржете на слаб оган, за да не изгори лукот. Ставете го буковецот. Тргнете го тавчето на страна. Готовата паста, исецедете ја, но никако со ладна вода. Ставете го тавчето пак на оган и ставете ги шпагетите. Пржете неколку минути. Ако пастата ви изгледа сува, ставете од водата која ја зачувавте. Извадете ја пастата. Зачинете со сол и бибер, по вкус и од горе посипајте го рендан пармезан или друг тврд кашкавал. Декорирајте со ситно сецкан магдонос.

Американски батаци и карабатаци полни со хлор диоксид

ЛАПАМЕ ДВОЈНО ПОВЕЌЕ АМЕРИКАНСКИ БАТАЦИ ОД ЛАНИ

Извадок од дневниот весник „Вест“, од ден среда, 6 октомври 2010 година

Фабричко третирање на пилињата

Увозот на смрзнатите пилешки батаци и карабатаци од САД во Македонија, во правата половина од годинава е поголем од целата количина увезена лани. Според податоците од Државниот завод за статистика, во 2009 година биле увезени 2,166 тони, а од јануари до јули оваа година – 2,964 тони.

Производителите на пилешко месо објаснуваат дека големиот раст на увоз на пилешко месо е последица од руската блокада на увоз на американско пилешко месо од јануари годинава. Претходно Русија беше најголемиот увозник на пилешко од САД. забраната беше аргументирана со постапката за обработка на пилешкото месо, во која, после колење, месото се дезинфицира во антибактериски раствор, најчесто користен хлор диоксид.

„Ваквата обработка драстично го поевтинува пилешкото месо. И тука се отвораат прашањата за прехрамбените стандарди, за лабораториските испитувања на квалитет. Додека Русија настојува да го развие сопственото производство, а нашите соседи воведуваат ригорозни стандарди за увозот на пилешкото месо, службите во  Македонија не размислуваат за нутритивната вредност на храната која се увезува. Во увозот во игра се интереси кои ја отежнуваат промената на регулативата„. вели директорот на “Пилко“, Дренковски Љубомир.

Според производителите, добар дел од замрзнатото пилешко месо на пазарот завршува како саламурено пилешко. “Тоа е маска за да се продаде замрзнатот месо. Ако се сеќавате, пред 15 години во Македонија, не се продаваше саламурено месо„. вели друг производител.

Пилешко месо третирано со хлор диоксид

Имено, во контекст на објавениот текст, хлор диоксид, исто така во хемијата познат по називот избелувач, има карактеристична жолтеникаво-зелена боја. Со овој раствор, т.е гас, пилињата откако ќе бидат заколени, се премачкуваат, се замрзнуваат и така се транспортираат од САД во дргите зејми, меѓу кои и Македонија. Битно е да се знае дека хлор диоксид предизвикува разни компликации меѓу кои дијареа, повраќање, дехидрирање.

Калинка, зрнца полни витамини

Калинката е овошје кое не ја загубило популарноста и покрај сите новосоздадени овошја.

Оригинално потекнува од Средниот Исток, Азија.

Позната е под имињата кинеско јаболко и гранада.

Калинките најмногу се одгледуваат во Индија, Африка и САД, бидејќи нив им треба многу топла клима.

Дрвото на кое растат калинките живее со години. Тоа е одличен декор во вашата градина или вашиот двор.

Калинките имаат тркалезен, сферичен облик со тврда кора. Внатре во овошјето има многу црвени семчиња.

Калинката има цитрсен вкус, многу е сочна и вкусна.

Како и сите овошја, па така и калинката во последно време е комерцијализирана и може да се најде во различни форми, бои, облици и големини во маркетите.

Во кујната се користи многу. Од неа се прават џемови, сокови, сосови за салата, па дури и вино.

Калинката е богата со антиоксиданси, витамините б1, б2, б2, б5, б6, б9, витамин ц, калциум, железо, магнезиум, фосфор, калиум, цинк.

Што јадат веганите?

Оние кои не се информирани, на веганската исхрана гледаат негативно главно од две причини.

Прво, бидејќи веганите не јадат млечни производи и второ многу луѓе се декларираат себе за вегани а всушност јадат само компири во сите облици и гумени бомбони (барем така се зборува по форумите за вегани).

Треба да се знае дека гумените бомбони не се вегански, освен ако на нив не пишува дека се такви. Зошто? Бидејќи шеќерот (освен шеќерната репка) особено кај гумените бомбони е направен преку преработување  на животинска коскена срж а желатинот е направен од стопена животинска маснотија и кожа. Од ова може да заклучите дека гумените бомбони не се вегетаријански, а во никој случај вегански. Исто така избегнувајте ги следниве додаоци: сурутка, лактоза и албумин (белки од јајце).

Да се биде веган само по себе донесува многу позитивни работи, но и незгодни. Најтешкиот дел се однесува околу тоа што смеат да јадат веганите.

На интернет може да се најдат разни блогови и веб страни каде луѓе ширум светот споделуваат рецепти и слики од веганските јадења кои ги поготвуваат.

Пирамида на веганска исхрана

Еве кои продукти се клучни за веганската исхрана.

Авокадо – омилено овошје и воедно додаток во исхраната на сите вегани

Житарки, мешункасти плодови и овес

Суво грозје, сушено овошје, урми

Сите видови зеленчуци– варени, пржени, на скара, печени

Тестенини

Јаткасти плодови и семки

Зачини

Тофу, соино млеко

Многу важно за веганите и вегетаријанците е во секојдневната исхрана да внесуваат витамин б12 во вид на таблети.

1 октомври – Светски ден на вегетаријанството

Светскиот ден на вегетаријанството секоја година се прославува на 1-ви октомври.

Овој ден е воспоставен од страна на  Северно-американското вегетаријанско друштво уште во 1977 година,  а во 1978 овој ден е потврден од Интернационалната вегетаријанска Унија, со цел, како што велат тие ” Да се промовира радоста, уживањето, сочувството и издигнувањето како човек, што ги дава вегетаријанството како придобивки.”

Вегетаријанството придонесува до поголема свесност кај човекот за тоа што јаде, како и свесност во етички, општествен, здравствен и хуманитарен поглед.

Овој ден се слави преку целиот месец Октомври, за кој се вели дека е месец на вегетаријанската свесност, а завршува на 1-ви ноември.

Други светски денови поврзани со вегетаријанството кои се слават во овој месец се следниве:

2 октомври – Светски ден на фармерските животни, ден кој потсетува на кој суров начин се убиваат животните

16 октомври – Светски ден на храната, под покровителство на Обединетите Нации;

1 ноември – Светски ден на веганството, кој се прославува од 1994 година.

Гомасио-одлична здрава замена за солта

Гомасио

Гомасио е сув зачин кој се состои од сусам и сол. Така го добил и името кое потекнува од Јапонија и значи goma-зачин и shio-сол.

Гомасио најчесто се употребува во Јапонската кујна како зачин или како дел од јапонски сосови. Зачинот се попрскува врз ориз и врз јапонски оризови топчиња.

Сусамот, кој е главната состојка на овој зачин може да биде во светла боја или потемен. Тој се тостира и потоа се меша со сол. Понекогаш и солта се тостира. Пропорцијата која се запазува при продготовка на гомасиото варира од  5:1  и 15:1 сусам со сол.

Во Јапонија, гомасиото најчесто се прави во домашни услови, иако го има и на пазарите и во супермаркетите да се купи.

Процес на подготовка на гомасио

Гомасиото е многу важен дел од макробиотичката исхрана како алтернатива за обичната сол.

Овој зачин го има и кај нас да се купи во поголемите супермаркети, Тинекс, Веро, Рамстор по цена од 74 денари(оваа цена е за во Тинекс).

Напис: Зошто не е здраво месото за јадење

Прочитајте го написот за тоа зошто не е добро да се внесува месо во организот на човекот, напишан од Д-р Јадранка Бибан, спец.гинеколог-акушер, објавен на веб страната 8ка.com.mk.

Во овој напис, д-р Бибан пишува за биохемиски промени во организмот на животните, но и хормонски промени во крвта за време на нивното убивање и како тоа влијае кога човекот го конзумира тоа месо од животното.

Животните се чуваат во кафези, а некои никогаш не виделе сончева светлина, освен кога ги носат на колење. Им вбризгуваат разни лекови, хормони и слични супстанции, кои подоцна завршуват во човечкиот организам.Па не ни чудо што целиот свет боледува од депресија! Сето тоа е поврзано со месото бидејќи животните лачат разни хормони кога се под стрес.“

Дегустација на вегетаријанска и веганска храна во Ла Кања

Сите вегетаријанци, вегани, љубители на вегетаријанската исхрана, поборници за заштита на животните и оние љубопитните за оваа исхрана, Ла Кања во соработка со Анима Мунди-Здружение за заштита на животните Ве покануваат на забава и дегустација на вегетаријанска и веганска храна и производи.

Настанот ќе се одржи во недела, на 3ти октомври од 21 до 22.30 часот, во Ла Кања во Старата скопска чаршија.

Настанот не е финансиски поддржан од ниедна организација и институција, па така, за забавата да биде уникатна сите оние кои сакаат да готват, можат да придонесат со нивни рецепти и јадења. Па ако сакате и вие да се вклучите во настанот придонесувајќи рецепт кој ќе го пробаат повеќе луѓе, контактирајте се со администраторите на фејсбук страната на Анима Мунди.

Овој настан е резултат на повеќе Светски денови кои земаат место во месецот октомври, а тие се: Светскиот ден на вегетаријанството(1 октомври), Светскиот ден на фармерските животни(2 октомври), Светскиот ден на животните(4 октомври), сите тесно поврзани со вегетаријанството.

Свеста на човекот однос на исхрана се менува драстично во последно време, во однос на неговиот начин на исхрана и поглед кон храната како негова секојдневна активност, па така ова е одличен начин секој да се запознае со убавините на вегетаријанската исхрана, со нејзината разноликост во состојките, живописност во боите, микс од неверојатни вкусови и зеленчуци и најважното за секој, исхрана која се грижи за вашето здравје и благосостојба на телото и умот.

Еве го настанот на фејсбук на кои можете за него да прочитате подетално.

Се гледаме во недела на добра забава и дегустација на вкусни јадења.

Кандирани костени

Еве еден супер рецепт за кандирани костени.

Потребно:

 • 450 гр. костени, печени и излупени
 • 450 гр. шеќер
 • 2 1/2 вода
 • 1 пакетче ванилин шеќер (ако имате ванила стапче или екстракт од ванила тоа би било подобро)

Подготовка: Костените ставете ги во тавче во кое ќе можте да ги распоредите еднакво. Во тавчето, ставете вода доволно  за да ги покриете. Варете ги десетина минути. Потоа, исцедете ги од водата и со кујнска крпа протријте ги за да падне кожичката околу нив. Во друго тавче ставете ги шеќерот, водата и ванилата да вријат. Откако ќе се направи сирупот, ставете ги костените и мешајте повремено десет минути. Потоа, во теглички ставете ги прво костените па потоа сирупот во кој се вареа. Убаво затворете ги и оставете ги 18 саати да отстојат.

Костени

Нема некој што може да им одолее на вкусот на печените костени. Бидејќи и тие се дел од оваа есенска сезона на зеленчуци и јаткасти плодови, прочитајте нешто повеќе нив.

Костенот е дел од фамилијата Fagaceae како што се дабот и буката.

Во светот се познати четири главни видови на костенот и тие се: Европски, Кинески, Јапонски и Американски костен.

Постојат повеќе мислења за тоа како костенот го добил своето име. Едни од нив се дека костенот го добил името по градот Кастанија, Грција. Но, најверојатно, ситуацијата е обратна, односно овој град го добил своето име по костените што растеле во околината на градот.

Живиот костен има 180 калории, за разлика од бадемите и лешниците кои имаат многу повеќе и тоа 600 калории.

Живиот костен не содржи холестерол, има многу малку маснотии и не содржи глутен.

Јагленохидратите кои ги содржи костенот може сосема да се изедначат со јагленохидратите во пченицата и оризот.

Костените имаат два пати повеќе скроб од компирот.

Костените се единствените јаткасти плодови кои содржат витамн Ц, и тоа околу 40 мг. во 100 гр. живи костени.

Костенот може да се јаде печен или варен. Сварениот костен има речиси ист вкус како и сварениот компир. Исто така, костените може да се сушат и потоа да се сомелат во брашно, кое потоа може да се употребува правење леб, палачинки, тестенини и сл. Ова брашно е основната состојка со која се подготвува оригинална палента.

Специјалитет во Франција и Турција се кандирани костени, кои се потопуваат во шеќерен сируп и потоа се оставаат да се замрзнат.

Периодичен систем на зеленчуците

Како што хемијата е природна наука, така гастрономијата исто така е наука.

Погледнете ја оваа интересна табела на зеленчуци каде секој зеленчук има свој знак.

Италијанска супа

Оваа Италијанска супа може да се адаптира во зависност од годишното време во кое се подготвува. Во лето може да додадете тиквички а во зима зелка. Брзо се подоготвува и одлична е за ручек. Ако сте голем љубител на зеленчукот можете слободно да ја збогатите супата со целер, пиперки, морков, блитва, спанаќ и со се што ќе посакате.

Потребно:

 • 200 гр. канелони
 • маслиново масло
 • 1 главица кромид, исечена на кришки
 • 2 чешниња лук, стино исецкан
 • 6 големи компири, исечени на четвртинки
 • 2 големи домати, исечени на четвртинки
 • 1 мала свежа зелена зелка, исечена на ленти
 • 5 кришки бајат леб, со отстранета кора, исечен на парчиња
 • сол, бибер
 • јаболков оцет

Подготовка:

Прво, сварете ги канелоните. Така сварени, исечете ги на половина. Во тава на оган, ставете маслиново масло. На маслото пржете ги кромидот и лукот додека не омекнат. Потоа ставете ги доматите, компирите и зелката. Ставете една чаша(200 мл) вода и оставете да се динста 30 до 40 минути. По потреба додавајте вода ако видите дека зеленчукот се лепи на тавата. Потоа, додадете ги канелоните и варете уште 15 минути. Зачинете со сол и бибер по вкус. Во чинии за супа, ставете по едно парче леб и ставете неколку црпалки од супата. Зачинете повторно со бибер и јаболков оцет. Од горе попрскајте малку со ладно цедено маслиново масло.


Пица со фета и смокви

Потребно:

 • тесто за пица
 • 5-6  смокви, исечени грубо
 • една рака спанаќ, обарен
 • фета сирење, на коцки
 • сол, бибер
 • маслиново масло

Подготовка: Тестото за пица малку премачкајте го со маслиново масло. Наредете ги листовите спанаќ. Ставете ги коцките фета сирење врз спанаќот. Наредете ги смоквите. Зачинете со сол и бибер. Ставете малку маслиново масло врз пицата. Печете додека не биде тестото крцкаво и не се растопи фетата.

Смокви

Смокви

Сигурно прочитавте кои овошја се сезонски овој период од годината. Едни од нив се и смоквите.

Смоквата е меко и слатко овошје, полно со ситни семиња.

Смовките потекнуваат од Азија и се едни од првите овошја кои се култивирани. Во Европа, смоквите се донесени во 1600.

Денес, постојат околу 600 најразлични видови смокви.

Видови смокви

Смоквите може да се конзумираат свежи, но најчесто се јадат како сушено овошје, иако треба да се знае дека во сушен облик, смоквите содржат околу 60% шеќер.

Сушени смокви

Смоквите се најмногу богати со витамин А, витамин б1, б2, калцуим, калиум, магнезиум.

Еве листа на придобивки од смоквата:

 • добра е во намалување на телесната тежина
 • го намалува холестеролот
 • превенира од срцеви заболувања
 • заштитува од рак на градите
 • одлична е за дијабеичари
 • заштитува од хипертензија
 • ги зајакнува коските
 • го забавува процесот на стареење

Треба да се знае дека претерано конзумирање на смокви доведува до дијареа.

Даикон, корен на здравјето

Зборот даикон е кованица од два јапонски зборови: даи-голем, кон-корен.

Даиконот е коренаст зелечнук што потекнува од Јапонија и има многу широка примена во кујната. Се употребува свеж, како салата, на скара, печен, или како зачин во супа и чорба.

Коренот и листовите на даиконот се богати со витамин Ц, бета каротен, многу калциум и железо.

Ако го конзумирате даиконот свеж, тој ќе помогне во подобро варење на храната, особено на храна богата со скроб. Тој е одличен диуретик.

Како дел од фамилијата на зелката, брокулата и кељот кои се заштитници на ракот, така и даиконот го има ова својство.

Ова коренасто растение, го има на нашите пазари, кое ако не го употребувате, време е да почнете.

Најпознат специјалитет од даикон во Јапонија е кисел даикон.

Една чаша даикон има само 10 калории.

Техника на правење нудли од даикон

Макробиотички ресторан “Хармонија„

Ресторанот „Хамронија“ е макробиотички ресторан кој преку своето богато макробиотичко мени се грижи најпрво, за здравјето на гостите.

Ресторанот е отворен уште од 1997 година и нуди широка палета на макробиотички јадења, здрава храна која му е потреба на секој човек, кој живее во ова модерно и современо време.

Макробиотичката храна го негува и чува здравјето на човекот а нејзина основна карактеристика е тоа што таа е храна за надминување на здравствените проблеми кој се јавуваат кај луѓето кои не се хранат правилно и избалансирано.

Ресторанот „Хармонија“ е отворен како за секој оној кој сака да проба прекрасен, здрав оброк како и за оној кој сака да се запознае со макробиотичката исхрана.

Макробиотичката храна е одлична за секој современ човек, а особено е добра за бебиња и мали деца, бидејќи храната е без глутен.

Менито на ресторанот е поделено на неколку сегменти: супи, бургери, салати, скара и специјалитети, варени јадења од житарки, алги, мешунки и зеленчук, десерти и најразлични пијалоци. Еве некои специјалитети кои МОРА да ги пробате во ресторанот „Хармонија“: фалафел бургер, бургер од печурки, ориз со гомасио, крем салата од цвекло, кинеска салата, ќебапи од леќа, ошава торта од овошје, кафе од житарки и многу други. Што и да одберете од богатото мени, нема да погрешите.

Ресторанот се наоѓа во Скопје, на улица Кузман Ј.Питу бр. 37 во Т.Ц Скопјанка, во близина на новата Железничка станица. Подетално, погледнете ја мапата. „Хармонија“ исто така има и свое седиште и спроти Грчкиот конзулат.

Гушни ме, јас сум вегетаријанец

Научно е докажано дека гушкањето е одлично за нашата психичка и емоционална состојба, а на 24 септември има дури и причина зошто тоа да се направи.

24 септември е ден каде вегетаријанците низ светот, поддржани од ПЕТА, Америка ќе бидат дел од акцијата „ГУШНИ ВЕГЕТАРИЈАНЕЦ“.

Овој ден е наменет за оние кои ги сакаат животните и за вегетаријанците.

За овој настан да биде поинтересен, на страната на ПЕТА можете да прикачите Ваша слика, на која во позадина има разни шарени човечиња кои држат зеленчуци и пишува “Tofu makes me so so happy“. Сликите можете да ги закачите во албум на фан страна на фејсбук.

За настанот на 24 септември секој може да ја испринта на хартија оваа парола и заедно со други вегетаријанци да нудат прегратки во нивниот град.

Сезонски овошја и зеленчуци во септември

Деветтиот месец од календарот ви ги носи: јаболката, грозјето, целерот, празот и печурките меѓу другите овошја и зеленчуци кои го одбележуваат месецот септември.

ОВОШЈЕ

Јаболка, капини, боровинки, смокви, дињи, нектарини, праски, круши, сливи, модри сливи, малини.

ЗАЧИНИ, ТРЕВКИ И ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ

Босилек, нане, оригано, магдонос, рузмарин, темјан, диви печурки, костени, лешници.

ЗЕЛЕНЧУК

Артичоки, модар патлиџан, цвекло, брокула, моркови, тивка, целер, чили пиперчиња, краставица, тиквици, грав, лук, рен, кељ, зелени салати, пак чој, пиперки, компир, рукола, слатка пченка, домати, ротквици, киселец, поточарка.

Што се песко-вегетаријанци?

Иако како прв пост на овој блог е поставен токму оној за кој многумина имаа нејаснотии читајќи го ова, сепак на крај не беше доволно јасно. Затоа еве еден се’опфатен пост  во кој ќе ви биде се јасно, се надевам.

Најпрво, да објасниме што се подразбира под поимот ВЕГЕТАРИЈАНСТВО.
Вегетаријанство е начин на исхрана која се базира на овошје, зеленчук, житни зрна, јаткасти производи, печурки  и семиња, со или без млечни производи и јајца.
Овој начин на исхрана, наречен под називот ВЕГЕТАРИЈАНСТВО е прифатен од луѓето од најразлични  причини како што се етички, здравствени, општествени, политички, културни, економски и многу други.
Вегетаријанството, како начин на исхрана разликува неколку негови видови:
Лакто-вегетаријанство вклучува употреба на млечни производи, а исклучува јајца.
Ово-вегетаријанство вклучува јајца, а исклучува млечни производи.
Ово-лакто вегетаријанство кое вклучува и јајца и млечни производи.
Raw веганство кое вклучува само свежи и неготвени овошја и зеленчуци, јаткасти плодови и семиња.
Фрутијанизам кој дозволува само овошја, јаткасти плодови и семиња и други растенија кои можат да се земат од земјата без да се повреди растението.
Су-вегетаријанство кое исклучува внесување на секој вид месо, како и зеленчуци како што кромид, праз, лук.
Макробиотика се базира на житни зрна и зрна(грав, леќа, грашок, ориз).
Ова се општите видови на вегетаријанство, кое инаку познава и подвидови, кои се прифатени или неприфатени од поединци и групи, но сепак постојат и тие се:
Семи-вегетаријанство или оние кои го практикуваат флекситаријанци е начин на исхрана која вклучува риба и повремено јадење месо. Овој поим не е широко прифатен и подетално се објаснува како „избегнување на внесување црвено месо со негово повремено внесување и следење на вегетаријанската теорија за исхрана.“.
Песетаријанизам уште наречен и песко-вегетаријанизам кој вклучува риба и морски плодови а исклучува внесување на сите други видови живина. Овој поим постои од 1993 кој подеално се објаснува како „начин на исхрана кој ја јаде човекот во која е вклучена риба а не месо“.

Песко-вегетаријанството е начин на исхрана која вклучува комбинација од риба и морски плодови, овошје, зеленчук, јајца, млечни производи, жита и зрнести производи.

Песетаријанството е слична на Медитеранската исхрана која се фокусира токму на горенаведените продукти. Таа е еден вид компромис меѓу вегетаријанската и веганската исхрана и луѓето ја одбираат од здравствени, општествени или етички причини. Најчесто, луѓето го одбираат овој начин на исхрана како помош во нивниот преод од вегетаријанство во веганство.

Рибата и морските плодови имаат висок процент на протеини, железо и она најосновното за кое многумина се одлучуваат за овој начин на исхрана, а тоа е омега три масните киселини кои се присутни кај рибата, како и ниско ниво на масти.

Песко-вегетаријанците ги додаваат рибата и морските плодови како дел од нивната исхрана која во основа е вегетаријанска. Балансирана песко-вегетаријанска исхрана овозможува високо ниво на протеини и е извор на омега 3 масни киселини.

И за крај, овие се поделбите кои луѓето ги прифаќаат, помалку или повеќе. На Вас е кој здрав начин на живеење и исхрана ќе го одберете. Повеќе е од јасно дека под ЗДРАВ се подразбира тотално отфрање на живина.

Go veggie!

Вегетаријанско дружење во Вашиот двор

Ова време е одлично за разни собирања и дружења со Вашите пријатели во Вашата градина, двор или позади зграда или куќа. Во овој начин на дружење со најблиските, неизбежен елемент е храната која ги спојува луѓето. Се со цел собирањето на пријателите и целата атмосфера да биде незаборавна, еве неколку совети како Вашата забава во двор да ја направите уникатна:

 1. Пратете им покани. Тие можат, на пример да навестуваат тематка забава(доаѓање на есен). направете ги поканите интересни, забавни и шарени и така нема кој што не ќе одолее да дојде.
 2. Внимателно уредете го просторот. Во дворот или градината донесете соодветни маси и столчиња, прекријте ги масите со прекривки со убав дезен, оградата украсете ја со светилки и на гранките од дрвото во двор закачете по некоја светилка, а ако имате посадено цвеќиња ќе биде еден голем плус. Донесете чинии и чаши со уникатен дизајн или ако немате такви позајмете од некој близок пријател. Купете салветки кои ќе бидат во согласност со дезенот во кој уредувате. Пуштете музика и така пречекајте ги пријателите.
 3. Смислете здраво и вкусно мени. Ако во Вашето друштво има еден или повеќе пријатели кои се вегетаријанци, храната што ќе ја подготвувате за сите пријатели направете ја вегетаријанска. Така, Вашите веге пријатели нема да се почувствуваат дека нешто специјало се готви за нив а други пријатели ќе ја осетат магијата на здравата и вкусно подготвена вегетаријанска храна. Ангажирајте ги пријателите(оние кои сакаат)да зготват нешто на скара. На сите ни е доста од традиционална и класична скара па тоа е одличен начин да пробате нешто многу подобро, нели?
 4. Подгответе храна што се јаде со прсти. Мини пици, сосови со чипс, печени ролнички, зеленчук на скара…што се не. Ем вкусно ем забавно.
 5. Испратете ги гостите со подарок. Кога забавата ќе заврши, на секој гостин подарете му нешто што ја карактеризирало забавата. На пример, ако правите забава за дочек на есента, на секој пријател подарете му по едно зелено јаболко или грст шарени листови од некое околно дрво, заврзани со врвца.
 6. Играјте дружтвени игри. Потсетете се на детството и евоцирајте спомени играјќи ги Вашите омилени маалски игри.

Еве некои брзи рецепти кои можете да ги подготвите:

МИНИ ВЕГЕ ПИЦИ

Тестото за пица(оние со помала димензија) ставете го во фолија, покривајќи го само долниот тел. Ставете малку кечат и почнете да редите врз пицата кашкавал, домат, пиперка, кромид, печурки и пак кашкавал и на крај оригано. Така, во фолија, печете ја пицата.

КРОСТИНИ СО ПЕСТО ОД МОДАР ПАТЛИЏАН

Една француска векна исечете ја на кришки. Секоја кришка намачкајте ја со маслиново масло. Шечете ги кришките на скара. Неколку модри патлиџани печете ги на скара. кога ќе бидат готови, излупете ги, ситно исецкајте ги, ставете малку масло, лук, ситно сецкан магоднос и измепајте. Врз секоја кришка ставете од пестото.

КЕСАДИЉАС НА МЕДИТЕРАНСКИ НАЧИН

Земете ја тортиљата. Намачкајте ја со павлака и почнете да редите домат, кромид, пиперка, маслинки без семки и парчиња фета сирење. Завиткајте ја и ставете ја на скара додека се стопи сирењето.

За десерт, на стапчиња за набодување, боцкајте разни видови овошја во топено чоколадо.

Совршено!
Како освежување на забавата можете да направите домашна сангрија или ако сакате бело вино тогаш, шприцер. Минерална вода и еден бокал со ценеди овошја нека бидат исто така дел од Вашите освежителни пијалоци.

Карамел плочки со ореви

Карамел со крцкави јатки ореви и меко тесто. Што друго да се каже за овој прекрасен десерт?

Потребно:

За тесто:

 • 2 шољи сенаменско брашно
 • 1/3 шоља кафен шеќер
 • 1 лажичка цимет
 • 1 лажичка пециво
 • пола лажичка  сол
 • 3/4 маргарин, на собна температура

За фил:

 • 3 лажици пченкарно брашно
 • 1/3 шоља соино млеко(ако не сте веган, кравјо млеко)
 • 1/3 шоља кафен шеќер
 • 2/3 јаворов сируп
 • 2 лажици стопен маргарин
 • 2 лажици екстракт од ванила
 • 1/4 лажичка сол
 • 2 шољи ореви, искршени на половин

Подготовка: Рерната загрејте ја на 250 Ц. Во сад измешајте ги брашното, шеќерот, цимет, пециво и солта. Маргаринот исечете го на мали коцки, ставете ги во во садот со сувите состојки и со прсти мешајте го маргаринот во смесата додека не се направат мали грутки. Растресеното тесто ставете го во тавче, сплескајте го со раце во тавчето и печете го 8 до 10 минути додека не добие златна боја. Во голем сад помешајте ги заедно пченкарното брашно и соиното млеко додека не се соединат. Ставете ги шеќерот, јаворовиот сируп, ванилата и солта и мешајте. Ставете ги оревите и смесата полејте ја врз тестото. Тавчето ставете го во рерна и печете 30 минути додека не почнат да се појавуваат меурчиња. Така готов, извадете го колачот и оставете да се лади 2 часа во фрижидер. Потоа, исечете го на плочки со остар нож.

Портобело салата со зачинет дресинг од сенф

Оваа салата има се што му треба да еден вегетаријанец: наут, зелена салата, авокадо и печурки. Дресингот ја прави салатата уникатна и кремаста.

Потребно:

 • една китка марула (може и друга зелена салата како зелка, радич)
 • 1 авокадо, излупено и исецкано на тенки плочки
 • 1 кромид, излупен и исечен на полумесечинки
 • 200 гр. наут од конзерва
 • 2 шампињони, печени на скара

За дресинг:

 • 3 големи лажици лут сенф
 • 3 лажички масло од грозје (може и маслиново)
 • 6 лажици вински оцет
 • 2 лажички јаворов сируп

Подготовка: Состојките за дресинг измешајте ги во мал сад. Во чинија за салата ставете ја зелената салата. Врз неа, ставете половина од дресингот. Ставете ги наутот, кромидот и авокадото врз марулата. Од горе, ставете ги печурките и прелијте со остатокот од дресингот.

Книга: “Вегетаријанска кујна за сите„ – Дебора Медисон

Тоа што е  Џулија Чајлд за Француската кујна, тоа е Дебора Медисон за вегетаријанската.

После многу години од нејзиниот живот поминати како предавач и писател, Дебора дојде до сознание дека нема ниеден „буквар“ за готвење на вегетаријанска храна, ниедна книга која ги претставува техниките за вегетаријанско готвење, коминирање на состојки и презентирање на вегетаријански оброк на маса, со стил.

Книгата „Вегетаријанска кујна за сите“ ги учи читателите како да му дадат уникатен вкус на вегетаријанското јадење, како да направат вегетаријански залихи од јадењата, и како да одберат и чуваат зеленчуци преку целатат година.

Во книгата има 1400 рецепти за вегетаријанци, вегани и за сите обожувачи на здравата храна која изгледа преубаво.

Оваа книга е најсеопфатен готвач за вегетаријанската кујна кој досега е објавен.

Рецептите се рангирани од предјадења до десерти, придружени со шарени фотографии и слики . Медисон ги запознавачитателите со иновативните салати како главни јадења, топли и ладни супи, гратинирани зеленчуци, Италијански специјалитети како пица, паста, палента и рижото, вкусен тарт, сендвичи на скара, касадиљас, креативни оброци од зрна…

Во готвачот има именик од А до Z за зеленчуци, во кој се опишуваат карактеристиките на секој еден зеленчук, со кои сосови може да се комбинираат и како најлесно може да се подготват.

Готвачот има поглевје наречено „Да се стане готвач“ во кое се содржани основите техники од тоа да се држи нож во рака, до планирање на мени а во поглавјето “Збир на вкусови“ се пишува за тоа како  правилно да се употребат сосовите, зачините, тревките, маслата и оцетот т.е како со нив да се дојде до единствен вкус кај вегетааријанските јадења. Во готвачот јадењата се поделени на оброци за секоја прилика до оброци за специјални прилики и преку нив, Медисон ја презентира филозофијата на готвење вегетаријанска храна.

20 супер-прехрамбени производи кои треба да ги вметнете во Вашата исхрана-ВЕДНАШ!

Откријте ги производите кои ќе го здравствено ќе го подигнат секој дел од Вашето тело-вклучувајќи го и Вашиот апетит.

АВОКАДО

Кремастото, сочно авокадо, не само што ги содржи најдобрите масти, но и му помага на Вашето тело да ја блокира апсобцијата на лошите масти, како холестеролот. Имаат висок процент на лутеин, кој е добар за Вашиот вид, калиум и фолати, кои го намалуваат ризикот за срцеви заболувања. Интересно е дека авокадото не се прска многу со пестициди, како другите овошја.

ЦВЕКЛО

Пигментот бетасијанин, кој на цвеклото му ја дава онаа негова карактеристична нијанса и земјен вкус, е еден од оние продукти кој е богат со фолати, кој штит од вродени маани, рак на дебелото црево и остеопороза. Исто така се богари со растителни влакна и бета каротен.

РОТКВИЦА

Ротквицата е одличен продукт-борец против ракот и бактериите. Одличен извор на калциум, калиум и витамин Ц, кои меѓу другото помагаат во одржување на колагенот.

СЛАДОК КОМПИР

Без разлика дали е бел или портокалов, слаткиот компир содржи фитонутриенти кои го штитат Вашето срце, како и Вашите очи. Исто така го подобрува Вашиот имунитет. „Прскаат“ со бета каротен, кој помага против ракот на дојка и витамин А кој ги намалува несаканите ефекти кај пасивните и активните пушачи.

ЗЕЛКА, КАРФИОЛ, БРОКУЛА

Овие зеленчуци се одлични во борбата против разни болести, особено се добри за заштита на рак на дебелото црево и белите дробови.

БОРОВНИЦИ

Свежи или замрзнати, боровинките се многу богати со антиоксидансиНовите истражувања покажуваат дека боровинките го штитат срцевиот мускул.

СПАНАЌ

Сите знаеме дека спанаќот е одличен извор на железо. Тој е богат и со витаминот А и лутеин кои се одлични за очите. Но најдобро од се е што содржат и омега 3 масни киселини и тие не се само во листовите туку и во гранчињата на спанаќот.

ПРАЗ, КРОМИД, ЛУК

Овие зеленчуци можат да помогнат во намалување на крвниот притисок и нивото на холестерол. Истражувањата укажуваат и на тоа дека помагаат во намалување на стомачни тегоби и рак на дебелото црево. Имаат антибиотички својства.

ЦЕЛИ ЗРНА

Не ги јадете целите зрна затоа што се богати со магнезиум, витамин Б и растителни влакна. Почнете да ги јадете бидејќи имаат земјен, лешников и вкус на путер.

ОРИГАНО

Одличното ниво на антиоксиданси во ориганото значи дека половина лажичка сушено оригано ги има истите својства како салата од спанаќ. Исто така одлично е за подобрување на дигестивниот систем.

ЦИМЕТ

Циметот го има златниот медал во највисоко ниво на антоксиданси од сите зачини и тревки. Има позитивен ефект во подобрување на шеќер во крвта, па е одличен и во задоволување на глад подолго време.

ЦРН БИБЕР, ЦРВЕНА ПИПЕРКА, ЃУМБИР

Оној жежок вкус на Вашиот јазик кога јадете некој од овие зачини е доказ на присуство на компоненти кои го забрзуваат Вашиот организам. Тие исто така имаат афродизијачки ефект.

МИСО

Мисо е паста од ферментирана соја. Многу вкусна и зачинета и е одличен извор на ниско калоричен продукт. Содржи витамин Б12, цинк и помага Вашиот имунитетен систем да функционира правилно.

ЈОГУРТ

Како и млекото од кој е направен, јогуртот е богат со калциум, фосфор и протеини. За разлика од млекото, јогуртот има добри бактерии кои му помагаат на дигестивниот систем.

САРДИНИ

Сардините кои се  фатени во диви води имаат мал процент на жива(како некои видови туна) и богати се со витамин Д. Едно пакување на сардини може во квалитет да се изедначи со една шоља млеко.

СУСАМ

Тие мали и вкусни семчиња сусам се одлични за намалување на холесерол. Одличен извор на калциум, фосфор и цинк кој помага за зајакнување на коските.

ЗЕЛЕН ЧАЈ

Додека сите други чаеви имаат антиоксиданси, зелениот чај е полн со компонентата ЕГЦЕ која го штити срцевиот мускул. Ја подобрува состојбата на коската.

ЛЕНЕНО СЕМЕ

Богати со омега 3 масни киселини. Најдобрар начин да ги внесувате е да попрскате на печен леб, салата или колачиња.

СМОКВИ

Смоквите се употребувале пред илјада години во Медитеранскиот дел и во Средниот Исток. Тие се многу богати со растителни влакна, калциум и калиум.

ЛОСОС

Лососот е риба која содржи најмногу омега 3 масни киселини споредено со другите риби.

Гратинирани зачинети домати

Сакате да зготвите здрав ручек кој е брз и лесен за подготовка? Овој рецепт е токму за Вас. Едноставен, лесен и многу вкусен.

Потребно:

 • 1 лажичка ким
 • 2лажички кари во прав
 • 1/2 лажичка црвен пипер
 • 1/4 маслиново масло
 • 1 кг. компири, излупени и исечени на многу тенки тркалца
 • 1/2 кг. црвен кромид, излупен и исечен на тенки тркалца
 • 1/2 домати, излупени и исечени на тркалца
 • 1 лажичка путер
 • 120 мл. павлака
 • неколку ливчиња босилек
 • сол и бибер

Поготовка: Рерната загрејте ја на 250 Ц.  Зачините (кари, ким, сол, бибер, црвен пипер) измешајте ги во мал сад. Во големо тенџере ставете маслиново масло и пржете го кромидот. Посолете малку и продолжете да пржите. После 10 минути, додајте го путерот и пржете додека кромидот не добие златна боја и се карамелизира. На крај, додајте ги зачините и тргнете од оган. Во сад настрана, компирите измешајте го со павлаката и малку сол и бибер. Измешајте. Врз доматите попрскајте со малку сол за да пуштата вода и зачинете со бибер. Во тавче за печење најдолу ставете од карамелизираниот кромид. Врз него ставете од компирите, истурете ја течноста од павлака што ја ставивте во компирите и од горе ставете ги доматите. Од горе, ставете ситно исецкан босилек, сол и бибер. Со вилушка притиснете ги нежно зеленчуците за да излезе сосот од павлака горе. Тавчето затворете го со алуминиумска фолија и печете додека не бидат печени компирите. При крај, извадете ја фолијата и печете 7-10 минути за да добијат златна боја.

Здробен вегански колач од праски и капини

Потребно:

 • 1/2 шоља капини
 • 2 праски, исечени на листови
 • 2 лажици брашно
 • 1/2 лажичка цимет
 • морко оревче
 • 1/4 шоља јаворов сируп

за топинг:

 • 1/ шоља овес
 • 1/3  шоља брашно
 • 1 лажичка цимет
 • 1/2 лажичка морко оревче
 • малку сол
 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 лажици јаворов сируп
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 1 лажичка вода

Подготовка: Загрејте ја рерната на 250 Ц. Измешајте ги капините, праските, брашното, зачините и јаворовиот сируп. Во сад на страна помешајте ги овесот, брашното, солта и зачините. На страна изматете ги маслиновото масло, јаворовиот сируп, екстрактото од ванила и водата.  Сувите состојки додадете ги во течните и мешајте со вилушка. Пола шоља од смесата за топинг ставете во овошјето и измешајте. Во мали садови за печење ставете од овошјето, скоро до горе. Врз тоа, ставете една лажица од смесата за топинг. Од горе попрскајте со малку цимет. Печете 35 минути додека не видите меурчиња од страните. По желба, сервирајте со топче сладолед од ванила (ако не сте веган).

Изрека на денот

„Секој оној кој јаде месо, без оглед дали животното е убиено само за него или не, го подджува начинот на колење на животни и придонесува за насилен начин на убивање на безопасни животни“ – Роши Филип Каплу

Француска супа со кромид

Историја за супата: Супите со кромид биле многу популарни во Стар Рим. Тие биле храна на сиромашните луѓе, бидејќи кромидот бил лесен за одгледување. Модерната верзија на оваа супа датира уште од 17 век во Франција и воопшто не наликувала ниту по вкус ниту по состојките во неа на денешната Француска супа со кромид. Сецкан кромид и парче леб во чинијата било се што содржела оваа супа. Како и сите јадења така и ова претрпела промени во начинот на подготовка и состојки кои се ставале во неа. Еве како таа се подготвувала во 1651 година во Франција: Кромидот се сечел на тенки парчиња и се пржел на парче путер. Се преливал со вода. Во чинија се ставало едно парче леб и се поливало со супата од кромид и вода.

Денешниот рецепт е од готвачот на Џулија Чајлд, типичен француски рецепт.

Потребно:

 • една векна француски багет
 • супа од една зеленчукова коцка
 • маслиново масло или растопен путер
 • 1/4 чаша коњак
 • 2 главици кромид
 • 200 гр. швајцарски кашкавал (секако, Вие одберете кашкавал по Ваша желба)
 • 1/2 шоља рендан пармезан

Подготовка: Багетот исечете го парчиња со дебелина од 3 см, намачкајте ги со маслиново масло или растопен путер, ставете ги на хартија за печење и печете ги на 250Ц 15 минути на секоја страна, додека не станат средно печени. Супата од коцка ставете ја во тенџере. Додадете го коњакот и кашкавалот и оставете да се стопи. Кромидот исечете го на тенки резанки и пржете го додека не добие убава кафена боја и додека не се карамелизира. Во чинија ставете две парчиња од багетот. Врз него ставете од пржениот кромид и сето тоа прелијте го со супата. Ренданиот пармезан стопете го на тавче за палачинки и така стопен ставете го супата, од горе.

Кремасто макало со гвакамоле и црн грав

Се надевам дека сите го прочитавте неодамнешниот пост за начинот на кој се храни и живее оваа американска актерка. Токму овој рецепт е од нејзината книга The kind diet. Ова брзо макало е лесно и многу вкусно-одлично за забави и грицкање пред телевизор. Направете го во стаклени садови за да се гледаат разнобојните продукти.

Потребно:

 • 1 конзерва црн грав
 • 3 авокадо
 • 3 лажици сок од лимон
 • 500 мл. соја јогурт
 • 2 лажички сенф
 • чили во прав, по желба
 • 1/2 шоља сецкани црни маслинки
 • 5 сецкани домати
 • 2 шољи рендан растителен кашкавал

Подготовка:
Распоредете го црниот грав на дното на стаклените садови на хартија за печење. Излупете го авокадото, згмечете заедно со лимоновиот сок и распоредете го врз гравот. Врз нив ставете јогурт помешано со сенфи прелијте доволно за да ги прекрие. Врз тоа ставете ги сечканите домати. Попрскајте со чили и од горе ставете маслинки и кашкавал. Печете 15 до 30 минути.

Како се хранат децата низ светот во училиштата?

Погледнете како изгледаат чиниите за ручек во училиштата низ светот и што се има во нив.

АМЕРИКА

Кога претседателот Хари Труман го потпиша Актот за исхрана во националните училишта во САД во 1946, сигурно не можеше да замисли дека Американските училишта еден ден ќе им служат на децата пилешки прсти, замрзнат помфрит и скисната пица. Нутриционистите се обидуваат да внесат здрава храна во училишните мензи а меѓу нив е и  светки познатиот шеф Џејми Оливер, кој од оваа година реши и се заложи да ја смени исхраната на основците и средношколците во Америка.

ФИНСКА

Едукативниот систем во Финска се смета за еден од најдобрите системи во светот. Особено е тоа така бидејќи една од главните точки им е здравата исхрана во училиштата. Владата обврзува со регулативи јадењата во училиштата да бидат вкусни, шарени и добро избалансирани. Уште од 1990 година, постојат специфични точки кои мораат да се почитуваат и тоа: зеленчуците, живи или варени мора да го покриваат повеќе од половина делот во чинијата(најпопуларна салата е онаа од морков и р’доква)а протеините и скробот завземаат една четрвртина во чинијата. Мнозинството од националните училишта им нудат и вегетаријанска опција на учениците. Национален специјалитет во Финска е хернекито, супа од зелен грашок најчесто со пушено свинско кое најчесто се служи во четвртоците како Финска традиција.

АВСТРАЛИЈА

Повеќе од децата во Австралија носат во школо, носат оброци од дома. Во главно, нивниот ручек се содржи од сендвичи со кашкавал и вегемит(кафеава паста базирана на квасец која се произведува уште од 1922 година.).

ИТАЛИЈА

Повеќе од Италијанските училишта за ручек на учениците им служат јадења од органски произведени продукти. Дневниот оброк во училишната менза е најчесто паста или рижото со салата. Месото се јавува само во два оброци во неделата и тоа во многу мали порции. Но децата во Италија не јадат само здрава и нутриционистичка храна. Во нивната дневна исхрана се вклучени грицки, наречени мерендини кои децата ги јадат многу. Леб намачкан со нутела крем е класичен меѓуоброк и Италијанските деца се речиси зависи од овој десерт, како што Американците се зависи од своите колачиња и бобмони. Според статистики, во Италија има поголем број на деца со прекумерна телесна тежина, отколку во САД.

КЕНИЈА

Децата кои одат во училиште во Кенија имаат силни чувства за јадењето гитери:или многу го сакаат или смачено им е од него. Тоа е микс од грав и пченка, традиционално јадење во Кенија кое е стандардно јадење во училишните мензи. Секој ден, децата со пластични чинии чекаат во редот за да им се сервира ова јадење во огромни порции.

КОРЕЈА

Повеќе школски кафетерии во Кореја имаат неколку метални садови во кои има неколку стандарни сосови. Двете главни секции во чинијата се оризот, кој се служи со супа и туршијата. Како помали порции се служат и мали чинии со зеленчук и риба. Децата најчесто пијат сладок јогурт кој е многу популарен во Кореја.

БРАЗИЛ

Училишниот ден за многу деца во Бразил започнува уште во 7 часот наутро и трае до попладневните часови. За да не бидат гладни децата се до појадокот, тие имаат ужинки како касадијас(мафини со сирење и кокос). Додека повеќе од децата својот ручек го јадат дома, после школото, Бразилската Влада уште од 1955 спонзорирала национална програма за во училиштата која нуди топли и здрави оброци за посиромашните студенти.

ФРАНЦИЈА

Сигурно не мислите дека Франција на своите ученици ќе им служи сендвичи за јадење, нели? Училишните оброци во оваа држава се сфатени навистина сериозно.На децата им се служи се она што јаде просечниот возрасен Французин.  Неделното мени во кафетериите во Франција е составено од остриги во сос од лимон. Свеж топол леб и салата се задолжителен дел од оброкот и секое јадење е придружено овошје и јогурт, како десерт. Единствено нешто што не им се дава на децата е виното.

ЗАМБИЈА

Училишниот ручек во Замбија е нишима. Тоа е всшност ручек и појадок во исто време на повеќе семејства во Замбија. Тоа е тесто од пченкарно брашно кое се пече. Се јаде со раце и се мацка во соја сос или микс од зелени зачини и сардини-наречен капента.

ДАНСКА И НОРВЕШКАСкандинавските деца во училиште најчесто си носат ручек од дома. Во училишните торбички има сендвичи од леб со кашкавал и некои специјалитети од скандинавското подрачје.

Сочни шпагети со лимон

Убавината е во едноставноста. Овој рецепт ќе Ве убеди во оваа вистинита реченица. Видете и вкусете го прекрасниот спој на паста и лимон и препуштете се на Медитеранот.

Потребно:

 • 1 пакетче шпагети
 • 1/2 шоља рендан пармезан (може и друг тврд кашкавал)
 • сок од 4 лимони
 • 1/2 лажичка морска сол
 • 2/3 маслиново масло
 • бибер
 • 2 лажички рендана кора од лимон
 • неколку ливчиња босилек

Подготовка: Во тенџере со солена вода, сварете ги шпагетите ал денте(да не бидат преварени).  Во шоља ставете од водата во која се вареа шпагитите. Исцедете ги и оставете ги во малку вода. Во мал сад помешајте ги пармезанот и сокот од лимон. Полека додавајте маслиново масло, додека смесата не стане густа и додека не се стопи кашкавалот. Зачинете со сол и бибер. Додајте ја лимоновата кора. Смесата додајте ја во шпагетите и полијте ги со водата која ја одвоивте од шпагетите. Измешајте. Додајте неколку ливчиња босилек. Сервирајте со рендан пармезан.

Палачинки од јаболка

ЈАБОЛКО!

Дефинитивно, ова е омиленото овошје на многумина. Црвено, зелено, кисело, благо, Златен делишес или Granny Smith… Освен што е ИСКЛУЧИТЕЛНО здраво овошје, јаболкото е „најдобар пријател“ со циметот, медот, целерот и морковот. Бенефитите од конзумирањето ја јаболкото се чувствуваат низ целото тело.

Јаболкото ја навестува есента која полека но сигурно доаѓа. Па затоа, подолу Ви претставувам еден многу лесен, брз и одличен десерт кој можете да го подготвите за Вашите најблиски и за Вашите пријатели.

Потребно:

 • 2 јајца, добро изматени
 • 1/2 шоља млеко или јогурт
 • 2 шољи сенаменско брашно
 • 1 лажиче пециво
 • 1/2 лажиче сол
 • 1/4 шоља шеќер
 • 3 јаболка со средна големина, излупени и изрендани на подебелата страна од рендето
 • цимет, по желба
 • масло за пржење
 • шеќер во прав

Подготовка: Во длабок сад измешајте ги млекото и јајцата. Во помал сад, измешајте ги брашното, пецивото, солта и шеќерот. Измешајте ги течната и сувата смеса заедно. Ставете ги ренданите јаболка. Зачинете со цимет, по желба. Во тавче за пржење ставете  масло да се загрее. Со лажица земете од смесата и обликувајте мали палачинки. Пуштете ги во тавчето и оставете да се пржат две до три минути на секоја страна, додека не бидат румени. Готовите палачинки од јаболка попрскајте ги со прав шеќер или загрејте на рингла неколку лажици џем по Ваш вкус и така растопен, полијте го низ палачинките. Служете ги топли.

Изрека на денот

Срцев удар…Господова одмазда затоа што ги јадете неговите малите животинчиња, пријателчиња“ – Непознат автор

Изрека на денот

„Сите ние ги сакаме животните. Зоошто некои од нив ги нарекуваме „миленици„ а некои “вечера“?„ – К.Д Ланг

Топ 7 здрави пијалоци

Сите веќе знаеме дека пиењето вода е клучен фактор за да биде здраво Вашето тело. Со пиење на најмалку 6 шољи вода дневно, Вие помагате во измазнување на брчките, спречување на главоболка и лошење. Дури може и да Ви се подобри метаболизмот доколку пиете вода со температура од 72 степени.  Тоа е навистина многу што можете да го добиете од пијалок за кој не плаќате! Но водата не е единствениот пијалок кој се грижи за Вашето здравје. Кафето, за кое луѓето мислат дека се зависни од него, е всушност течно злато. Тоа може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест и од Паркинсонова болест, да ги намали ракот на дојка, рак на кожа, дијабетес, па во некои случаи дури и рак на внатрешните органи.

Еве некои пијалоци кои се еднакво здрави како и водата:

Сок од портокал:
штити од болестите кои го напаѓаат срцето. Антиоксидансите во сокот од портокали заштитува од запалување на крвните садови. Луѓето кои јадат брза храна ако се напијат сок од портокал ќе имаат помали болести поврзани со артеријата, каде портокалот ќе ја заштити од слободните радикали во крвта, кои се појавуваат јадејќи пржена храна и хамбургери и после тоа пијат вода-покажала една студија во Америка. Нели е тоа супер причина да го одберете свежо исцедениот сок од портокал? Секако, никако не додавајте шеќер во него.

Чај од камилица:
ќе направи да се чувствувате мирно и спокојно. Оние кои пијат чај од камилица последователно два месеци, чувствуваат помалку анксиозност, покажала една студија во Пенсилванија. Опуштете се со чај од камилица пред спиење и ете Ви мирен сон.

Џус од брусница: го заштитува Вашето непце. Природните состојки во овој џус исто така ја заштитуваат усната шуплина од бактерии. Џусот Ви дава 39 проценти од ддневната потреба на витамин Ц и го подигнува нивото на добриот холестерол.

Чоколадно млеко:
ги прави Вашите мускули на стомакот рамни. Една чаша чоколадно млеко Ви дава одлична комбинација на јагленохидрати и протеини, кои помагаат да се „опоравите“од вежбањето. Едноставно во една шоља мелко од 200 мл. помешајте две лажици какао и помешајте.

Зелен чај:
ја држи Вашата телесна тежина во рамнотежа. Ако редовно пиете зелен чај имате шанси од 22% да не добиете екстра килограми.Чајот е полн со антиоксиданси и заради тоа зашититува од рак и болести на срце.Летово, пробајте го со многу коцки мраз.

Џус од домати: го намалува ризикот од рак. Полн со витамини и ликопин кои заштитуваат од рак. Пробајте го малку зачинет, со стапчиња од целер.

Црн чај: заштитува од рак на кожа. Жежок или ладен, црниот чај е одличен за здрава кожа и одличен начин да го почнете утрото, кога ќе Ви здодее кафето.

Изрека на денот

„Запознај го месото онакво какво што е – леш од измачено, мртво животно, оптоварен со антибиотици и пестициди.„ – Ингрид Њукрик

“Караван од соништа„-ресторан со органска и веганска храна

Вегетаријанците во Њујорк, барајќи фино место за вечерно излегување, освен само место за јадење, најчесто завршуваат во ресторан со чинија зеленчуци на пареа. За среќа, ова живо место во Ист Вилиџ, со име Caravan of dreams или „Караван од соништа“  ги има главните компоненти потребни за еден одличен ресторан-музика, ентериер и повеќе од задоволитена веганска храна. Долгата просторија има  ѕидови од цигли и древен дрвен под. Подот совршено одговара со масите и на целиот простор му дава доза романтичност со свежите букет цвеќиња на нив и карираните прекривки за маса. Менито е веганско, спој на Италијански, Азиски и Мексикански јадења кое пак вклучува и Шпански и Средно Источни специјалитети. Кујната ја има таа способност од неа да излезат едноставни и вкусни јадења на сосем неочекуван начин, така што буритото го нема оној вкус на полнета тортиља со прженици. Мексиканските јадења како буритото, касадиља со маринирано тофу и заразните начоси се направени со вегански кисел сос, како додаток, а недостатокот од мрснотија ги прави гвакамолето и салцата да има единствен вкус. Салатите се огромни и се рангираат од салата со стандардни зеленчуци до салати со тропски овошја и јаткасти плодови.  „Живи„ или непреработени, јадењата јадењата секогаш имаат путер од ореви како сврзувач. Некои работи се повкусни одколку што звучат убаво, како на пример непреработен чипс од лен кој е  е крцкав и заплеткан, скоро како чипс од компири на скара.

Ресторанот  “Caravan of dreams” e отворен и работи од 1991 година и негов основач е Ангел Морено, чија идеја било да создаде катче каде ќе ги спои убавата и здрава храна, живата музика и луѓето.

Ресторанот нуди секојдневен музички перформанс на изведувачи и бендови кои ја неговаат џез музиката.

Сите состојки кои се употребуваат за да се направат овие вегански јадења се со највисок квалитет и селектирани според нивната нутристичка вредност и вкус. Ресторанот е отворен од 11 часот до 22 часот.

Менито(кое целосно може да го погледнете тука) е поделено на неколку сегменти и тоа:

Меѓуручек и ручек, вечера, десерти, кафе и чаеви, џусеви и шејкови и мени за пиво и вино. Интересно е тоа што меѓуручекот се служи до 17 часот и сите јадења од редовното мени кои се нарачуваат до 17 часот се со пониска цена.

Ресторанот нуди кетеринг услуги, а го отстапува локалот за приватни ручеци и вечери, забави и коктел дружења до 50 луѓе.

Ако сте во Њујорк или планирате да го посетите, еве како да стигнете до овој ресторан.

А како доказ дека атмосферата е одлична, опуштена и модерна, со детали на роматичност, погледнете ја галеријата на слики а воедно и нивниот веб сајт.

Како и секој ресторан и кафич, така и овој има своја фејсбук страна каде се информираат гостите за перформансот.

Зошто вегетаријанците ја сакаат Памела Андерсон?

Мала загатка…
П: Која е омилената позната вегетаријанска ѕвезда на Борат?
О: Памела Андерсон

Pamela Anderson

Памела Андерсон нема освоено Оскар за нејзината глума, но и така е тешко да се одвои некоја позната светска ѕвезда која е позната по нешто што е надвор од нејзината професија. Памела станала вегетаријанка уште во нејзините тинејџерски години, кога го видела татко и’ како чисти животно кое го уловил.

Таа е горд учесник на неколку кампањи на ПЕТА, протестирајќи за крзното и суровоста кон животните. По потекло од Канада, Памела учествуваше во кампањата против лов на китови во својата родна земја.

Таа исто така дава финансиска помош за истражувањата за сидата и за Американската Фондација за црниот дроб.

Па така, таа жена со прекрасни облини и секси изглед и силна историја на добротворна работа, навистина е тешко за вегетаријанците да не ја сакаат Памела Андерсон!

Само напред Памела и продолжи со добрата работа.

Изрека на денот

„Ние не го јадеме она што оди, лета или плива ако може да го прави тоа“. – Џејмс Кормвел

Изрека на денот

„Стави бебе во креветче и дај му едно јаболко и зајак. Ако го изеде зајакот и си игра со јаболкото, ќе ти купам автомобил„ – Харви Дајмонд

Изрека на денот

“Вегетаријанец е човек што не јаде нешто што може да има деца.„ – Дејвид Бренер

Антипасто, италијанско предјадење

Интересни податоци: Antipasto, или во множина antipasti значи “предјадење„ и е традиционално прво јадење на традиционална италијанска вечера. Традиционалните антипаста содржат: неколку видови салами, маслинки, печен лук, пиперчиња(маринирани зелени пиперки), печурки, артичоки, неколку вида сирење и кашкавал(како провалоне или моцарела). Врз сите овие продукти се става маслиново масло. Кога ќе се послужи антипасти тоа значи дека италијанската вечера започнала.

Потребно:

 • половина векна француски леб, потпечен и сечен на парчиња
 • неколку зелени маслинки
 • половина краставица, сечена на кругови
 • чери домати, сечени на половинки и маринирани во маслиново масло и оцет балсамико
 • моцарела, сечена на кругови
 • пармезан или друг тврд кашкавал, сечен на тенки листови
 • еден млад модар патлиџан, печен и сечен на листови
 • една зелена бабура(може и зелена пиперка), печена и сечена на листови
 • сол, бибер
 • маслиново масло
 • оцет балсамико

Подготовка: На голема даска за послужување почнете да ги редите состојките. Лепчињата попрскајте ги со маслиново масло, а модриот патлиџан и пиперката зачинете ги со оцет балсамико и маслиново масло. Ако сакате да додадете македонски шмек на ова типично италијанско предјадење, можете во мал стаклен сад да ставите лутеница, ајвар или таратор.

10 не готвени јадења кои ќе ги победат горештините

Кога е надвор 40 степени, последно нешто што сакате да го правите е да стоите пред шпоретот и да готвите ручек или вечера. За среќа, има толку голем избор на здрави рецепти кои можете да ги направите без да ги готвите. еве листа на десет јадења на кои не им треба вашето ценето присуство пред рерната или шпоретот:

 • Салата од лосос на зеленило: Купете едно пакување лосос кој се јаде сиров и помешјте го со сецкан млад кромид и две лажички мајонез. Сервирајте врз зелен зеленчук по Ваш избор(краставица, листови целер, марула…)
 • Mексикански крпчиња: Една тортиља наполнете со црн грав од конзерва, врз него ставете малку рендан кашкавал, сецкан домат, еден лист марула, сецкан млад кромид и по желба, кисела павлака.
 • Гаспачо со ракчиња: Во блендер измиксајте домати, краставици, една бабура, кромид, лукче, магдонос и зачинете со сол и бибер. Врз супата додајте претходно варени ракчиња и ете Ви совршен оброк.
 • Хумус: Купете една конзерва хумус и направете сами. Потоа, во него можете да макате разни зеленчуци по желба(моркови, целер, парчиња пиперка, краставички…). Можете хумусот да го намачкате на тортиља, да ги ставите сите овие зеленчуци, да ја завиткате тортиљата и ете здрав оброк.
 • Сендвич со црвена пиперка и фета: Помешајте две лажици павлака со пола сецкана краставица. Намачкајте ја смесата на лепче. Ставете малку фета. Зачинете. Ставете ленти црвена пиперка.
 • Брза пица со путер од кикирики: На тортиља или лепче намачкајте путер од кикирики. Од горе ставете малини или капини. Брз нив ставете малку слатка павлака.
 • Грчка сецкана салата: Исецкајте домат, краставица и кромид. Ставете неколку топчиња наут. Зачинете со вински оцет и малку павлака.
 • Англиски мафин: Мафинот исечете го на два дела. Наполнете го зеленчук по ваша желба. Над секое парче мафин, ставете фета сирење и парчиња диња.
 • Салата до црн грав: Помешајте го црниот грав со пченка, авокадо и млади кромидчиња. Зачинете со вински оцет, маслиново масло и магоднос.
 • Салата со јогурт и краставица: Во една чаша јогурт ставете пола сецкана краставица. Зачинете со сол, бибер, маслиново масло и јаболков оцет.

Сецкана салата на Џејми Оливер


Потребно:

 • една главица марула
 • половина голема краставица, грубо исецкана
 • 4 млади кромидчиња, ситно исецкани
 • две парчиња авокадо, грубо исецкани
 • босилек, грубо исецкан
 • 100 гр. кашкавал, ситно исецкан
 • поточарка, ситно сецкана
 • три домати, грубо исецкани

За дресинг:

 • една лажичка англиски сенф
 • една лажица вински оцет
 • три лажици маслиново масло
 • сол, бибер

Подготовка: На даска за сецкање, исецкајте ги ситно младите кромидчиња. Потоа марулата, краставицата, авокадото, босилекот, кашкавалот, доматите  и поточарката сецкајте ги грубо едно по едно и потоа спојувајте го секој зеленчук со наредниот како би ги исецкале зеленчуците поситно и поситно. На даската во средина направете мал простор и ставете ги сенфот, маслиновото масло, оцетот, солта и биберот и мешајте. Откако ќе се соедини дресингот, мешајте ја целата салата со ножот  кон дресингот како би се зачинило секое парче зеленчук. Сервирајте во голема чинија со малку маслиново масло врз салата.

Happy days, како што би рекол и самиот Џејми.

Изрека на денот

„Знаете, ние се спротивставуваме на свирепоста кон животните. Но, понекогаш забораваме дека животните кои се чуваат на фарма страдаат и чувствуваат болка како и другите животни во шумите. И домашните животни заслужуваат да бидат заштитени од немилосрдноста кон нив.„ – Шарлот Рос

Свиленкаста супа од карфиол

Потребно:

 • 1 голема главица карфиол
 • 1 голема главица кромид, ситно исецкана
 • 2 чешниња лук, ситно исецкани
 • маслиново масло
 • сол, бибер
 • тврд кашкавал, рендан
 • 900 мл. зеленчукова супа од коцка

Подготовка: Сварете зеленчукова супа од коцка. Во големо тенџере со солена, зовирена вода ставетего карфиолот, претходно разлистен на помали цветови и варете го додека не биде мек во стеблото.  Во друго длабоко тенџере на масло за јадење пржете ги кромидот и лукот додека не омекнат убаво и додека не добијат убава златна боја. Потоа, ставете го сварениот карфиол и полијте се со супата. Зачинете по вкус. Тргене од оган. Измиксајте ја смесата во пире додека не биде се еднолично и без мали парчиња кафриол. Вратете на оган. Додајте 100 гр. тврдо рендан кашкавал во супата. Мешајте. Послужете со ситно сецкан магоднос, маслиново масло  и бибер.

Пица Семафор

Црвено жолто зелено. Ете Ви семафор. Споделувам со Вас еден навистина откачен рецепт. Пица семафор. Пиперки во најубавите бои. Со фета сирење и црвен кромид. Мљац. Пробајте, одлична е.

Потребно за една пица:

 • замрзнато тесто за пица, го има во секој маркет
 • една зелена бабура, може и обична зелена пиперка, исечена на тенки парчиња
 • една црвена бабура, исечена на тенки парчиња
 • една жолта бабура, исечена на тенки парчиња
 • 200 гр. фета сирење
 • еден црвен кромид, исечен на полумесечинки
 • оригано
 • кечап или доматно пире
 • маслинки
 • маслиново масло

Подготовка: Тестото за пица намачкајте го со кечап. Ставете 10 гр. дробено фета сирење на тестото. Наредете го кромидот. Потоа, почнете да ги редите пиперките прво црвеата па жолтата па зелената на крај.  Останатите 100 гр. фета издробете ги од горе. Попрскајте со оригано. Ставете две маслинки и малку маслиново масло. Печете 15 до20 минути на 250Ц.

Изрека на денот

“Вистинскиот лек за  нашите проблеми со околината е кога ќе сфатиме дека нашата работа е да ја спасиме Мајката Природа. Во тој поглед, ние се соочуваме со навистина незгоден непријател. Тоа се ловџиите. Ние треба да ги убедиме да ги остават пушките настрана, да ги закачат на ѕидот. Тоа е многу тежок предизвик.„ – Жак Кусто

Печена шопска на лепче

Кога ќе ви здодее да јадете шопска салата и лепче и кога ќе сакате брза и вкусна вечера а притоа ги имате сите состојки за шопска салата, направете печена шопска на лепче. Животот би бил досаден ако не пробуваме разни варијанти на обични јадења, нели?

Потребно:

 • 1 домат, сечен на тркалца
 • 1 главица кромид, сечена на кругови
 • 1 зелена пиперка, сечена на тркалца
 • рендано сирење
 • неколку парчиња леб, сечен на кришки
 • маслиново масло
 • 6,7 маслинки, сечени

Подготовка:  Големо тавче за печење премачкајте го со маргарин. Наредете ги лепчињата и намачкајте ги малку со маслиново масло. Почнете да редите врз нив најпрво пиперка, па кромид, па домат и потоа ставете ги парчињата маслинки. Од горе изрендајте сирење и ставете неколку капки маслиново масло. Печете додека сирењето не добие златна боја.

Изрека на денот

„Нашата ќерка Меги ја обожава природата. Таа го сака се она што е поврзано со природата и прошетките. Таа ни кажа дека ќе биде вегетаријанка. Едноставно, се разбуди едно утро и рече „Јас ќе бидам вегетаријанка“. И се до денес, таа е горда вегетаријанка.” – Хил Фејт

Шакшука

Сигурно името на Ве потсеќа на се’ освен на име на јадење. Шакшука е израелско јадење кое се прави од доматен сос и поширани јајца. Оригиналниот рецепт се прави со пржени јајца во сос од домати, пиперки, кромид и зачини(најчесто ким и чили). Обично се служи со леб. Ова јадење е познато во Тунис, Марко, Турција и како и секое јадење доживува свои трансформации при подготовка.

Потребно за 2 лица:

 • две јајца, пржени на око
 • една конзерва од 450 мл. домати во сос
 • една главица кромид, ситно исецкан
 • три чешниња лук, ситно исецкани
 • три зелени пиперки, ситно исецкани
 • сол, бибер
 • магдонос, за декорирање
 • една голема лажица црвен пипер
 • 200 гр. фета сирење, дробено

Подготовка: На загреано масло пржете ги кромидот, лукот и пиперките. Додадете ги доматите задно со нивниот сос. Зачинете со сол и бибер. Ставете една голема лажица црвен пипер. Ставете ги испржените јајаца на око и динстајте 15 минути додека не испари течноста од сосот. Сервирајте во длабока чинија со дробено фета сирење и ситно сецкан магдонос.

Проѕирна супа со кнедли

Понекогаш тоа што Ви треба е само топла супа. Особено сега, кога времето потсетува на есен, топлата супа ќе Ве згрее и ќе Ве потсети на зимата која нема да дојде скоро :) Бидејќи нема неделен ручек без убава супа, без оглед дали е топло или ладно, за викендот кој претстои Ви предложувам лесна, брза и неверојано вкусна супа со домашни кнедли.

Потребно за 4 лица:

 • 1 литар вода
 • два големи моркови, исечени на крупно
 • една црвена пиперка, исечена на половина
 • една зелена пиперка, исечена на половина
 • половина целер, и коренот и листовите
 • еден кромид, исечен на четвртинки
 • едно чешне лук
 • ловоров лист
 • бибер во зрна
 • магдонос, ситно сецкан за декорација

За кнедли:

 • 1 јајце изматено со вилушка
 • гриз
 • сол
 • масло за јадење

Подготовка: Во длабоко тенџере истурете ја водата и ставете ги сите зеленчуци и зачини. Варете додека не бидат зеленчуците меки. Кога ќе бидат сварени, извадете ги и оставете ги настрана. Подгответе ја смесата за кнедли. Во изматеното јаајце, ставете една лажица масло, сол по вкус и почнете да додавате гриз колку да може да се оформи погуста смеса за да се обликуваат кнедли. Кога ќе биде смесата направена, со две мали лажички формирајте кнедли ставајќи од смесата на едното лажиче и потоа префрлате на другото лажиче како би се формирале овални кнедли. Готовите кнедли пуштајте ги во супата која сеуште се вари. кога ќе испливаат на површина кнедлите се готови. Сервирајте во длабока чинија и од горе попрскајте со ситно сецкан магдонос и бибер во прав.

Совет: Доколку сакате вашата супа да има текстура и да биде густа и богата, сварените зеленчуци испасирајте ги добро во блендер, ставете ги во водата во која се вареа, ставете една рака фиде и ете Ви супер здрава супа.

Вегетаријански ресторан „Dream House’’ во Бугарија

“Dream House„ или на македонски „Куќа од  соништата“ е вегетаријански ресторан кој се наоѓа во Софија, Бугарија. Ресторанот оваа година слави седум годишно постоење. овој ресторан веќе седум години на своите гости им нуди здрава храна и квалитетно вегетаријанско мени. Повеќе од јадењата се подготвуваат со биолошки производи. И како што самите велат: Гарантираме најдобар квалитет и одличен асортиман во нашето мени. Биолошките производи кои ги нудат се од компанијата„Зелена Земја“ со кои имаат соработка.

Вегетаријанскиот ресторан има воја веб страна, фан страна на фејсбук и твитер. Исто така имаат и блог, на кој споделуваат информации во врска со вегетаријанството.

Тука можете да го разгледате прекрасниот зелен ентериер и декор кој го оживува ресторанот и на гостите им ги доближува Земјата и природата, како и дел од рецептите кои се на нивното вегетаријанско мени.

Менито на вегетаријанскиот ресторан „Куќа од соништата“ содржи огромен и разновиден избор на салати, стартери, супи, главни јадења, десерти, топли и ладни пијалоци, кафе, пиво и разни видови на вино.

Ресторанот врши нарачи до дома и подготвува храна за кетеринг.

Цените на јадењата се навистина прифатливи. На пример, една порција кинеска салата(зелена и црвена зелка, морков, краставица, пиперки и печурки) од 300 гр, чини 120 денари. Вегетаријанско суши чини од 200 гр. чини 180 денари. Крем супа од брокули од 300 мл. чини 90 денари. Тиквички во сос од нане од 350 гр. чинат 120 денари.

Ресторанот секоја недела подготвува мени на неделата, па овонеделното мени кое завршува денес за ден петок, има: Таратур од сончоглед, зеленчуци на скара во сос од ореви и карфиол со кари и зеленчук. Вкусно.

Доколку патот Ве води накај Софија, поминете во вегетаријанскиот ресторан „Куќа од соништата“ кој се наоѓа на улица Алабин бр.50 или тука видете ја мапата, пробајте некое вегетаријанско јадење и споделете го тука, со нас, вегетаријанците.

3 причини зошто да почнете да пиете протеински шејк

Кога ќе почнете да вежбате, ќе можете подобро да ја сфатите важноста на протеинските шејкови во вашата исхрана. Тие  што вежбаат редновно во теретана, трчаат на кеј, пилатес, аеробик…знаат дека протеините играат многу важна улога во обликување на правлина мускулна маса. Протеините помагаат да формирате мускулна маса, после секое трчање, дигање тегови, или играње на било кој спорт. На вашето тело му треба толку протеин колку што и самото тежи. Тука влегуваат во игра протеинската храна и најважно, протеинските шејкови. Тие ви помагаат да му дадете на телото тоа што му треба, во доволни количини, како би функционирало правилно. Млеко, млечни производи, протеински овошни шејкови, разни зрнести плодови…Се тоа е извор на протеини.

1. Тие му го даваат на Вашето тело она што му треба

После секој вид на исцрпувачко вежбање, на Вашето тело му се потребни протеини за да се „опорави“. Многу луѓе мислат дека протеините здебелуваат, па заради тоа не ги јадат и тие не се застапени во нивната исхрана. Протеинскиот шејк може да Ви обезбеди речиси половина од препорачаната дневна доза на протеини.

2. Се подготвуваат брзо и лесно

Клучот за да му дадете на Вашето тело доволно протеини после вежбање е после половина час од вежбањето. Овој период е време во кое телото најдобро ги апсорбра протеините. Можеби е потешко да се направи оброк за половина час откако ќе дојдете исцрпени од вежбање, но затоа, да се помеша млеко со овојше во блендер е многу брзо и лесно. А шејковите во прав се уште полесни. тие се мешаат со сок, млеко, јогурт или било што и готови се за пиење.

3. Имаат одличен вкус

Порано, шејковите беа тешки за пиење, со лош вкус и многу густи. Денес тие имаат одличен вкус и може да се најдат во разни вкусови: чоколадо, јагода, ванила, капучино… И покрај тоа што имаат различни вакви вкусови, тие се со многу малку засладувачи и  полни со различни прородни состојки. Секако, можете да си направите ваш домашен шејк, од кое било овошје кое го сакате или го имате во кујната.

Ако сакате навистина да вложите во себе и тоа како сакате да изгледате и да се чувстувате, топло Ви ги препорашувам шејковите на Хербалајф кои ги има и во Македонија. На овој веб сајт можете да погледнете што тимот на Хербалајф нуди за поздрав и поубав живот за Вас и вашето тело.

Изрека на денот

„Да се биде вегетаријанец е да не се согласуваш со работите кои се случуваат денес. Изгладнувањето, светскиот глад, свирепост и немилосрдност, штети кои ги има наоколу, војни … се тоа мора да биде под закрила на Владата. Вегетаријанството е изјава. И тоа многу силна изјава.„ – Isacc Bashevis

Алиша Силверстоун: Веганската исхраната прави да светиш!

Најмногу позната по улогата на Шер, во тинејџерскиот филм, Без поим, Алиша Силверстоун сега се окупира со навистина важни работи, кои го сазегаат целото општество.Триесет и две годишната Алиша, е актерка која ги едуцира жените во Америка како поздраво да се хранат.Нејзината книга The Kind Diet – Еден вид начин на исхрана, е склоп на здрво јадење, начин на здрава исхрана и многу рецепти. Таа исто така во книгата споделува како да се живее „зелено“ и во чекор со природата и како тој начин на живеење ја направило неа да блеска во сиот полн сјај.

П: Твојата книга излегува следниот месец. За што се радуваш најмногу?

О: Се радувам затоа што ќе можам да презентирам нешто што ќе може да Ве направи да се чувствувате одлично и да изгледате прекрасно. Штом еднаш сте информирани, тогаш ќе можете да бидете фини со себе, подарувајќи си подароци кои животот Ви ги нуди – како на пример, виталност и ментален мир и сето тоа додека го правите, и овозможувате на Планетата Земја да се чувствува подобро.

П: Дали мислиш да напишеш уште една книга?
О: Да, но сакам прво да имам деца па дури тогаш да напишам книга за децата. Имам навистина што да кажам за децата и нивната правилна исхрана, но мислам дека никој нема да сака да ме чуе и да прочита за тоа. (Се смее). Па затоа, сакам јас да поминам низ тој природен процес и да напишам книга за нив.

П: Дали си го гледала документарниот гилм на Рики Лејк, “Бизнисот кој владее додека се раѓаш„?
О: Да! Нели е прекрасен? Мислам дека сакав да бидам мајка уште на мои две години. Дури го знаев и мојот иден сопруг(музичарот кристофер Јаретски).Но тогаш доаѓа реалноста. Мислам дека ќе бидам спремна наредната година.

П: Дали беше инспирирана од некои фамилијарни болести кои ги имаат луѓе од твоето семејство, за да живееш вака, здраво?
О: Бев свесна дека дијабетот беше широко распространет во моето пошироко семејство. Но тоа не беше мојата инспирација, да бидам искрена. Луѓето ми велеа да ослабам, а јас не ги слушав. (Се смее). Сепак, кога погледнав неколку слики кога сум била помала, навистина очите ми беа како надувани. Чудно е што имам 32 години и се чувствувам и изгледам помладо. Тоа што ме спаси беше љубовта кон животните. Веднаш штом го сменив начинот на исхрана, луѓето веднаш почнаа да ме прашуваат: Што ти направи со себе? Ти, блескаш.

П: Велиш дека одбирајќи ја вистинската храна, стануваш почувствителен. Како така?
О: Така можеш да ги чуеш сопствените потреби и желби појасно.Едноставно се случува некоја посебна енергија.

П: На Британскиот издавач си му кажала дека во градината сакаш да бидеш гола, во базенот да бидеш гола…
О: Тоа е точно. Тоа веројатно почна кога сакав да имам своја градина. Идејата беше јас ќе бидам надвор, времето ќе биде многу жешко, па тогаш да ја соблечам целата облека од мене. И така, да скокнам во базенот и да пливам. Секогаш во базен пливам гола. Зошто би облекувала костим за капење? Но воопшто не сум нудист. Срамежлива сум. Никогаш не сум била гола во филм, никогаш. Не сакам да ме сликаат гола. Но во мојата куќа, во градината, нудизмот е дозволен.

П: Ти ослабе преку промена на начинот на исхрана. Дали вежбаше? You slimmed down through your plant-based diet. Do you credit any exercise as well?
О: Прво исхраната, па вежбањето е на второ место. Супер е да вежбаш и кога треба да постигам определа тежина за кратко време, ги шетам кучињата и одам на јога.

П: Слушнавме дека на пазарот ќе пуштиш во продажба декоративна козметика која е  еколошка?
О: Точно! Тоа ќе бидат торби за шминки, четкички за козметика, направени од рециклиран материјал, бамбус и коноп.

П: Во Белата Куќа има градина каде се одгледуваат органски зеленчуци и овошја. Имаш ли некој совет за Мишел Обама?
О: Ѓубривото. Ние го имаме најлошото ѓубриво. Јас купив мала ќесичка со црви, пред осум години, ги ставив во ѓубривото и сега има билион црвчиња. И ако ѓубрето изгледа вкусно, треба да го пробаш.

Изрека на денот

„Станав вегетаријанка после бомбардирањето на кулите близначки на 9/11.  Еден мој пријател се врати од Њујорк и ми рече дека не може да го поднесе мирисот на изгорено месо. Тоа веднаш ме потсети на скара.“ – Алиса Милано

Веганска мексиканска салата со грав

Еден од топ десетте извори на калциум за вегетаријанците е гравот. Исто така, гравот е и еден од десетте продукти кои ги штитат срцето. Оваа салата е толку добра, вкусна и здрава што ако ја направите еднаш, ќе ја правите потоа многу често.

Потребно за 4 лица:

 • 1/2 конзерва црн грав, исцеден
 • 1/2конзерва бел грав, исцеден
 • 1/2 бел грав со мали зрна, исцеден
 • 1/2 зелена пиперка, сечена на коцки
 • 1/2 црвена пиперка, сечена на коцки
 • 1/2 црвен кромид, сечен на кругови
 • 1/4 маслиново масло
 • 1/4 вински оцет
 • 1 лажица сок од лимон
 • 1 лажица бел шеќер
 • 1-1/2 лажица сол
 • 1/2 чешне лук, сецкано
 • 1/2 конзерва пченка
 • 2 лажици ситно сецкан магдонос
 • 3/4 мелен ким
 • 3/4 бибер
 • 1/2 табаско сос
 • 1/4 лажица чили прашок

Подготовка: Во голема здела, ставете ги трите вида грав, пченката,кромидот на полумесечинки и пиперките. Измешајте. Во мал сад, помешајте ги маслиновото масло, лимоновиот сок, лукот, магдоносто, кимот и биберот. зачинете со сол, по вкус, табаско сос и чили. Овој дресинг ставете го врз зеленчукот. Убаво промешајте и сервирајте ладно.

Басмати зеленчуков ориз со пржена блитва

Откако прочитавме за блитвата, еве еден супер рецепт кој може да го зготвите за денешниот ручек. Лесен, брз и здрав. Тоа е сосема доволно. Овој рецепт може многу лесно од вегетаријански да стане вегански со замена на пармезанот во разни јаткасти плодови, по желба.

Потребно за 4 лица:

 • 250 гр. басмати ориз-го има во Рамстор
 • 2 зелени пиперки, сечени на коцки
 • 1 домат, сечен на коцки
 • два моркови, рендани на крупната страна
 • 3 главици кромид, ситно исецкан
 • 2 чешниња лук, ситно исецкани
 • 1 чаша суво, бело вино
 • сол, бибер
 • маслиново масло
 • 300гр. блитва
 • сок од еден лимон
 • пармезан или некој друг тврд кашкавал

Подготовка: Сварете го басмати оризот во својата обвивка. Откако ќе биде сварен, скинете ја обвивката. Во тава, исржете ги кромидот, лукот, пиперката и морковот додека не омекнат. Додадете го белото вино. Откако ќе испари виното, ставете го оризот и ставете две и пол чаши вода. Зачинете со сол и бибер. Смесата префрлете ја во тавче за печење и печете 30 минути на 220Ц. Листовите блитва убаво измијте ги и обарете ги во зовриена солена вода. Може да ги исечете стебленцата од блитвата и да ги чувате за супа или чорба, а само зелените листови да ги варите. Сварените листови блитва исцедете ги и не ги ладете со ладна вода. Пржете на маслиново масло.Со нож поминете преку нив неколку пати, колку да не бидат цели листовите. Зачинете со сол, бибер, лимонов сок и маслиново масло. Од горе, изрендајте пармезан или за ВЕГАНИТЕ, ставете неколку кршени ореви, бадеми или лешници.

Ова јадење може да го комбинирате со разни бургери од зеленчук.

Блитва

Слична на спанаќот и репката по горчливиот вкус, бојата и изгледот, блитвата е една од зеленчуците која е навистина многу богата со здрави состојки и се наоѓа во првите редови на листат на импресивни зеленчуци кои прават чуда за Вашето тело. Во англискиот речнеик е наречена Swiss chard, или Швајцарска блитва како би се разликувала од спанаќот, по сугестија на Французите во 19-от век. Блитвата е достапна преку целата година, но таа е во сиот нејзин полн сјај од јуни па се до август, каде може да се најде најсвежа во локалните продавнички.

Блитава многу се користи во медитеранската кујна, а како земја родилка на блитвата се смета Грција, бидејќи уште во 4 век пред наша ера Аристотел пишувал за неа. Подоцна, Грците блитвата ја употребувале за медицински потреби.

Блитвата заедно со кељот се едни од листовидните зеленчуци кои растат како високи зелени зеленчуци, со крцкаво стебло, чии листови може да бидат во најразлични бои како црвена, жолта или бледо зелена и темно зелена. Блитвата спаѓа во истата фамилија зеленчуци во кои спаѓаат репката и спанаќот и го делат речиси истиот вкус: доза на горчливост и малку солена нишка во листовите. И листовите и стеблата на блитвата сможат да се јадат, иако листовите се помеки и нивната текстура е пофина за конзмирање, за разлика од стеблото кое може да се користи во супи или чорби.

Во дозволена дневна доза од 175г. блитва на ден има:

 • 715,0% витамин К
 • 109,9 % витамин А
 • 52,5% витамин Ц

Богата е со магнезиум, железо, витамин Е, калиум, калциум, витамини б2 и б6, цинк и уште многу витамини, а има само 35 калории.

И листовите и стеблата на блитвата биле дел од  разни студии поврзани со здравата исхрана. Па така, блитвата е одлична заштита за рак на дигестивниот систем. Има многу позитивни ефетки врз бубрезите. Витаминот К кој преовладува во блитвата ќе штити коските од остеопороза. Магнезиумот исто како и калциумот е многу потребен за коските, па така една шоља варена блитва содржи 37,6% од препорачаниот внес на магнезиум.

Ако вие или некој ваш многу близок пуши, или ако сте секојдневно изложени на чадот од цигари, тогаш зеленчук со многу витамин А нека биде ваш редовен зеленчук во секојдневната исхрана, како на пример блитвата, која може да го заштити вашето здравје, а особено да ве заштити од внесувањето на чадот од цигарите.

Витаминот Ц, кој го има во блитвата овозможува заштита од слободните радикалии и ги намалува астмата и ревматскиот артритис.

Кога купувате блитва, барајте ги оние листови со жива зелена боја, а не оние со кафена или жолта. Стелбенцата треба да бидат крцкави и чисти. Кога ќе купите блитва, селектирајте ги убавите, големи и зелени листови, и неизмиени наредете ги еден врз друг, ставете ги во пластична ќеса и така чувајте ги во фрижидер.

Изрека на денот

„Јас сум горда на себе што сум вегетаријанка и сум против оние кои јадат месо. Јадете зелено за да бидете фит и во одлична форма, тоа е најдобриот начин, барем за мене„ – Карена Капор

Салата со лубеница, фета и црни маслинки

Лубеница! Сочна, крцкава и свежа. Погледнете го рецептот, направете ја салатата и викнете ги пријателите и блиските.

Потребно за 8 лица:

 • 1 главица црвен кромид
 • 3 лимони
 • 1,5 кг. лубеница
 • 300 гр. фета сирење
 • неколку ливчиња свежо нане
 • 4 големи лажици маслиново масло
 • 100 гр. црни маслинки
 • бибер

Подготовка: Лубеницата исечете ја на коцки. Црвениот кромид исечете го на полумесечинки. Во сад за салата ставете ги коцките лубеница и кромидот. нането ситно исецкајте го и ставете го во салатата. Ставете ги маслинките. Зачинете со бибер, сок од лимон и ладно цедено маслиново масло. Промешајте ја целата салата. На крај, ставете парчиња фета сирење.

Лубеница

Ни едно овошје не го извикува името „ЛЕТО“ како што го прави тоа лубеницата. Иако, за жал, лубеницата може да се најде на рафтовите на супермаркетите преку целата година, сезоната на лубеницата е во годишното време-лето, и тогаш таа е најслатка и со најдобар квалитет.

Лубеницата е дел од фамилијата на тиквата и тиквицата и од оние растенија кои растат на лози. Лубениците, обично се тркалезни но во денешно време ги има и во форма на правоаголник. Можат да тежат од неколку грама до 100 килограми. Ги има во црвена и жолта боја, како летна и зимска лубеница. Без семки и со семки.

По потекло од Африка, лубеницата за прв пат се одгледувала во Египет и така почнала да се шири насекаде низ светот.

Во 150 гр. лубеница има:

 • 15 мг. витамин Ц
 • 0.22мг. витамин Б6
 • 176 гр. калиум
 • 16 гр. магнезиум
 • 9 гр. шеќер

Лубеницата е одличен извор на витамин Ц и одличен извор на витамин А, заради големата концентрација на бета каротен. Спаѓа во овошјата со голем процент на антиоксиданси. Лубеницата патува низ телото и ги неутрализира слободните радикали кои му штетам на организмот. Помага при намалување на холестеролот и астма напади. Витамин Ц и бета каротенон помагаат при намалување на срцеви болести и остеоартритис. Една чинија лубеница обезбедува 24,3 % витамин Ц, како дневна доза и 11з% бета каротен.

Жетварска салата

Ова е една од оние салати кои сакате да ги подготвувате во овие жештини. Всушност, не се сеќавам на некоја поосвежителна од оваа. А за тоа колку е лесна и едноставна за подготовка, ќе оставам на Вас да се уверите.

Потребно за 4 лица:

 • две свежи краставици, исецкани на ситни коцки
 • вода
 • јаболков оцет
 • сол
 • 1 чешне лук многу ситно сецкан, по желба

Подготовка: Во длабок сад ставете ги сецканите краставици и лукчето. Ставете вода колку да ги покрие и плус еден прст над нив. Оцет ставете по желба(некој сака покисело, некој не). Посолете по вкус.

Изрека на денот

Јас сум вегетаријанка. Не јадам месо и не носам кожа и волна.“ – Леона Луис.

Медитеранска летна зелена соја салата

Потребно:

 • 3/4 шоља фета сирење, исечена на коцки
 • 1/2 шоља грчки јогурт
 • 2 лажички ситно сецкан свеж босилек
 • 1 мало чешне лук
 • 300 гр. млада соја во мешунки
 • 2 лажици оцет балсамико
 • маслиново масло
 • 150 гр. чери домати
 • 12 парчиња пченкарен леб, со сусам
 • сол, бибер

Подоготвка: Во длабок сад, ставете ги фета сирењето и грчкиот јогурт. Мешајте со жица за матење додека не се соедини смесата. Зачинете со сол и бибер по вкус и оставете ја смесата да отстои 2-3 часа во фрижидер. Исчистете ја сојата од мешунките и варете ја во 8 чаши (250мл.) вода додека не биде мека. Исцедете ја. Зачинете ја со оцет балсамико, маслиново масло, сол и бибер, по вкус.  Чери доматите расечете ги на половинки и помешајте ги со сојата. Промешајте ја смесата. На парчињата леб, намачкајте со миксот од фета и јогурт, врз него, ставете од миксот од соја и домати. Од горе, ставете малку босилек.

Изрека на денот

“Според луѓето кои се грижат за животните, и рибите имаат чувства. Кога  моите синови одат да ловат риба, секогаш ми велат: Тато, рибата не се повредува кога се фаќа за јадицата. Јас го гледам тоа и ја разбирам болката која ја чувствува рибата.„ – Доналд Трамп

Изрека на денот

Нема сомнеж во мене дека тоа што сум вегетаријанка ме направи да се чувствувам подобро, не само физички туку и заради тоа што дознав колку страдаат животните кои се чуваат и убиваат за да бидат нечија храна. Јас се чувствувам убаво кога знам дека не придонесувам околу тоа.„ – Софи Монк

Изрека на денот

„ Јас порано носев вистинско крзно, но, како и многу други, откако сфатив што всушност им се случува на животните, престанав да го носам„ – Марта Стујард

Корејски палачинки

Супер избор за недел ручек или вечера со пријателите. Овие корејски палачински ќе Ве освојат. Купете си кинески стапчиња од Сева, кинеската продавница на Плоштад Македонија и организирајте тематска вечер.

Потребно:

 • 3/4 шоља сенаменско брашно
 • 1/4 шоља оризово брашно
 • 250 мл. ладна вода
 • 5 млади кромидчиња
 • 1 сушено чили пиперче
 • 1 лажичка морска сол
 • масло за јадење

За сос : 2 лажици соја сос, 2 лажици оризов оцет (можете да го замените со јаболков оцет), 1 лажица масло од сусам, 1 лажица тостиран сусам, 1 лажица црн бибер.

Подготовка: Во мал сад, помешајте ги сите состојки за сосот и оставете го на страна.  Во друг сад помешајте ги водата и брашното, додавајќи ја водата малку по малку, додека не се добие еднолична смеса. Ставете ги ситно сецканите кромидчиња, чили пиперчето, зачинете го сол и бибер. Во тавче за пржење, ставете една лажица масло за јадење и една лажица путер. Со лажица ставете од смесата и пржете ги на двете страни додека не поруменат.  Послужете со сосот.

10 тајни на светската убавина

Кога станува збор за  ритуалите позврзани со убавината, како што велат Американците, тревата е секогаш позелена во дворот на соседот. Јапонките имаат долги и мазни коси, Гркинките прекрасен тен. Како го прават тоа? најважно е дека Вие не треба никаде да одите. Сите тие трикови ги имате во Вашиот дом. Подолу, прочитајте ги тајните научете како да блескате со домашни производи.

 1. АВСТРАЛИЈА

Австралискиот шминкер Наполеон Пердис вели дека ајдучката трева ги намалува стриите, благодарение на нејзините навлажнувачки и хидратантни својства кои ги има. Ајдучката трева исто така помага при воспалување на кожата и истата ја успокојува.

2. ЧИЛЕ

Жените во Чиле ги искористуваат антиоксидансите од црвеното грозје за нивната сјајна кожа. Тие прават смеса од црвено грозје и две лажици бело брашно. Таа маска ја ставаат на лицето, ја држат на лицето 10 минути и потоа го мијат лицето. Ја чисти уморната кожа и и’ дава неверојатен сјај.

3. ДОМИНИКАНСКА РЕПУБЛИКА

Ако некогаш запознаете жена од Доминиканска Република погледнете во нејзините нокти – тие се многу цврсти. Која е тајната? Домениканките велат дека лукот ги прави нивните нокти цврсти. Тие расекуваат еден лук, го ставаат парчето во шишенце со чист, прозирен лак и го оставаат да отстои 7 до 10 дена.

4. ЕГИПЕТ

Можеби знаете дека тајната на убавината на Клеопатра била во нејзините купки од млеко, кои ја измазнувале нејзината кожа и ги остранувале мртвите клетки. Пробајте ваков третман дома. Ставете две шољи млеко во прав во топла бања. Овој третман ќе ја омекне вашата кожа и ќе ја направи мазна и светкава.

5. ФРАНЦИЈА

Французинките го негуваат своето лице со домашни третмани и козметички третмани на лицето. Еве еден рецепт за домашен третман на лицето: Згмечете една шоља вишни и зрна од калинка. Смесата ставете ја на лицето и држете ја околу 6 минути. Отсранете ја со влажна топла крпа. Оваа маска ќе ја избели вашата кожа и ќе ја наполни со природни ензими, а во исто време и ќе ја затегне.

6. ГРЦИЈА

Гркинките се благословени што ја имаат медитеранската клима. Благодарение на неа, нивната кожа е сјајна. И начинот на исхрана е одличен за да бидат во совршена форма (иако, не ги бие глас дека се во фит форма). Конзумирањето риба ја полни нивната кожа со омега 3 масни киселини, како и конзумирањето овошје и зеленчук кои ја хранат кожата со витамини и аниоксиданси. Тие исто така веруваат дека маслиновото масло е главната причина за нивната прекрасна кожа. Затоа, путерот заменете го со маслиново масло, за подобра кожа и здравје на целтот тело.

7. ИТАЛИЈА

Се прашувате како Италијанките го имаат тој сјаен изглед? Многу лесно. Одговорот го имате во куната. Својата сјајна коса, Италијанките ја одржуваат со лесна смеса од комбинација на една шоља јогурт и 1 лажица маслиново масло, како кондиционер за косата. Смесата се држи 5 минути и потоа се измива. Протеините од јогуртот нежно ја омекнуваат косата.

8. ШПАНИЈА

Шпањолките ја потхрануваат косата со сок од брусница. Пробајте ја Вие оваа смеса за сјајна коса: 1/4 чист сок од брусница и 1/4 вода. Измијте ја косата со овој микс и потоа исплакнете со чиста вода. Овој микс е одличен за бринети, а русокосите наместо брусница можат да пробаат со лимонов сок, со истиор размер.

9. ШВЕДСКА

Жените во Шведска својот прекрасен изглед го должат, првенствено на начинот на исхрана, пол со шумски овошја и риба на скара, како и на спа третманите и  сауните. Сауните играат важен дел од културата на Шведска. Тие ја чистат кожата од токсини. За да добиете ефект на сауна кај вас дома, земете една рака морска сол и додадете 10 капки од некое чисто масло со еукалиптус. Истијте ја смесата на вашата кожа и измијте ја со ладна вода.

10. ИЗРАЕЛ


Луѓето во Израел веруваат во моќта на лекување на морската сол. Кога пливате во Мртвото море, солта помага во отстранување на токсините и исто така ја лекува кожата. За да го добиете овој ефект на Мртвото море дома, помешајте  1/4 морска сол,1 лажица морски алги, 1/2 масажно масло и 10 до 15 капки лаванда. Нанесете ја смесата на кожата и тоа е одлична ексфолијација.

Бургер од кикирики

Сега, кога веќе се запознавме со квалитетите што ги нудат кикириките, ќе споделам еден супер рецепт. Тие што јадат макробиотски сендвичи кај Нино, знаат колку различни видови на бургери има. Мојот фаворит е бургер од кикирики. Кога видов дека е толку многу лесен за подготовка, почнав и сама да го подготвувам за блиските и за себе. Секако, што е подготвено дома е поубаво.

Потребно за 4 бургери:

 • 6 лажици масло за јадење
 • 2 главици кромид
 • 3 чешниња лук
 • 4 варени компири
 • 500 гр. мелени кикирики (може, 100 гр. сецкани и 400 гр. мелени)
 • сол, бибер
 • соја сос
 • 100 мл. супа од зеленчук, без фиде
 • презла и брашно, по потреба

Подготовка: На масло за јадење, пржете ги ситно исецканите кромид и лук додека не омекнат убаво. Компирите згмечете ги како за пире и додадете ги во тавата со кромид и лук. Додајте ја супата од зеленчук и оставете да испари течноста. Тргнете ја тавата на страна. Откако малку ќе се олади смесата, додадете ги кикириките, соја сосот и зачинете со сол и бибер. Ставете една или две супени лажици брашно(не многу)за да се спо смесата и потоа додадете презла за да биде се компактно. Оставете еден час во фрижидер да се стегне. Потоа, формирајте плескавици, извалкајте ги во презла и пржете на врел зејтин. Во бургер лепче ставете еден лист марула, намаз од наут, ставете ја плескавицата па ставете кругови краставица и домат и соја сос.

Кикирики

Кикирики е мешунка која спаѓа во фамилијата на мешунки и има потекло од Јужна и Средна Америка и Мексико. Инките одгледувале кикирики уште пред 3.500 години. Шпанските освојувачи во 15-от век ги донеле кикириките во Европа и насекаде низ светот, а интересно е дека кикириките во Северна Америка се појавиле во 18-от век и тоа преку Африка.

Многу важно да се знае е кои кикирики да се јадат. Па така, јадете ги оние кикирики кои Ви изгледаат свежо и секако, се свежи, бидејќи старите кикирики во себе содржат микроогранизми со канцероген отров-афлатоксин.

Кикирики е мешунка која расте околу 30 до 50 сантиментри. Има жолти цветови и плодовите растат под земја. Лушпата е рапава и во неа има семе од кикирики, прекриено со тенка кожичка. За кулинарски потреби се употребува семето од кикирики. Кикириките се богати со белковини, минерали, витамини Е и К и исто така, многу важно, не содржат холестерол. Една е од ретките мешунки кои се богати со витамин Д. Се препорачува кикириките да се купуваат со лушпа, бидејќи така ги содржат сите овие витамини и минерали. Докажано е дека доколку умерено се конзумираат кикириките, доведуваат до помал ризик од срцев удар или мозочен удар. Кикирите го намалуваат холестеролот, спречуваат воспалување и ги зацврснуваат ќелиите околу срцето.

Во индустријата, кикириките се користат на повеќе од 300 начини и тоа за производство на брашно, сапун, детергент, пласитка, до различни креми, шампони и лекови. За разлика од многу други плодови кои во јадењата може и да не ги препознаете, тоа не е случај и со кикириките, бидејќи тие имаат навистина препознатлив вкус. Кикириките можат да се јадат пржени, печени, солени или несолени. Од нив се произведува добро познатиот путер од кикирики, се произведува и масло од кикирики а исто така тие се дел од многу десерти и солени јадења.

Интересен податок: Арахибутирофобија е страв од путер од кикирики залепен на непцето.

Секси салата со печени пиперки и домати

Потребно:

 • 1 лажица јаболков оцет
 • 1 лажица оцет балсамико
 • 1 мало чешне лук, ситно сецкано
 • 1/4 ладно цедено маслиново масло
 • сол, бибер
 • 1/2 кг. црвени пиперки (за ајвар) може и бабури
 • 1 лажица ситно сецкан босилек
 • 1/2 кг. свежи домати
 • пола китка марула
 • 300 гр. кравјо сирење

Подготовка:  Најпрво, направете го дресингот. Во мал сад, помешајте ги јаболковиот оцет, балсамико, лукот и маслиновото масло. Зачинете со сол и бибер, по вкус.

Во рерна, печете ги доматите и пиперките. Може да ги печете исто така и на скара или на рингла. Откако ќе се испечат пиперките, исечете ги на ленти. Доматите исечете ги на коцки. Попрскајте ги со дресингот, додајте малку босилек и измешајте. Листовите марула искинете ги на мали парчиња. Додадете ги во садот со пиперки и доматите. Измешајте ја целата смеса. Додадете ги коцките кравјо сирење. Измешајте. Оваа салата може да се јаде и топла и ладна.

Класична Валдорф салата

Интересни податоци за салатата: Валдорф салатата е созадена во Хотел Асторија, во Њујорк во 1896 од менаџерот на кујнскиот оддел Oscar Tschirky и од тогаш салатата е вистински успех. Оригиналната верзија на салатата била со јаболка, целер и мајонез. Подоцна во неа додавале сецкани ореви, кои станале главната состојка во салатата. Салатата Валдорф се служи на листови од марула.

Потребно:

 • едно зелено јаболко Granny smith, сецкано на коцки
 • една лажица сок од лимон
 • пола страк целер, исецкан на коцки
 • 1/4 мајонез
 • 1/4 суво грозје
 • 1/4 сецкани ореви
 • неколку листови марула

Подготовка: Сецканите јабока полијте ги со сокот од лимон. Додадете ги целерот, сувото грозје, оревите и мајонезот. Измешајте ја целата салата. Послужете во листовите од марула.

Изрека на денот

„Размислував и си велам дека не можам да продолжам понатаму во животот ако јадам месо. Тоа е толку … канибалистички, за мене. И ете, од тогаш па до денес, сум вегетаријанка.„ – Alice Paul.

Изрека на денот

„ Јас не јадам повеќе пилешко месо. Не го јадам веќе. Не го дозволувам пилешкото месо во мојата куќа.„ – Rodney Leonard, инспектор во живинска инспекција, Сад.

Вотка пунч со јагоди

Потребно:

 • 60 мл. вотка
 • 60 мл. ликер од јагоди ( или 200 гр. блендани јагоди)
 • 30 мл. сок од ананас
 • 30 мл. сок од вишни
 • многу мраз
 • две јаготки сечени на половинки
 • шеќер
 • шејкер

Поготовка:  Во шејкерот ставете ги мразот, вотката, ликерот, соковите од ананас и вишна и мешајте додека не се соединат. Миксот претурете го во соодветна чаша на која ќе и ги извалкате рабовите со шеќер.  Ставете уште мраз. Ставете ги парчињата јагоди.

Јагоди

Со шлаг или со шеќер во прав, со мед или само сечени на половинки, јагодите го освојуваат секого. Во торти и колачи, згмечени во омилената чаша, со сладолед или топено чоколадо, јагодите не може да ги избегнете и заобиколите во лето. Освен што се вкусни, јагодите се многу здрави.

Еве неколку важни нутриционистички факти за јагодите.

Во една шоља со 150 гр. јагоди сечени на половинки има:

 • калории: 49
 • маснотии: 0
 • холестерол: 0
 • натриум: 2 мг.
 • јагленохидрати: 12 гр.
 • шеќери: 7 гр.
 • витамин Ц: 149%
 • железо: 3%
 • калциум: 2%
 • омега 3 масни киселини: 98.8 мг.
 • вода: 138 гр.

Интересни факти за јагодите:

 • Првите јагоди се одгледани во Британи, Франција во 1740 година
 • Јагодата е првото овошје кое се собира во пролет
 • Јагодите се од фамилијата рози
 • Во Белгија има музеј посветен на јагодите
 • Калифорнија произведува еден билион килограми  јагоди годишно
 • Во Орегон секога година се одржува фестивал за најголемата јагода
 • На италијански јазик, јагода се вика „fragola“
 • Јагодите биле симбол на префекција и љубов: на пример, се мислело дека ако поделиш јагода на две парчиња и едната половинка ја подариш на некој од спротивниот пол, наскоро ќе се вљубиш во него

Изрека на денот

„ Кожата на питонот не е помалку вредна од крзното на лисицата„ – Maneka Gandhi

Аранчини, италијански топчиња од ориз

Интересни информации за рецептот: Arancini или аранчини се пржени топчиња од ориз, извалкани во презла. Оригинално, потекнуваат од Италија уште во десеттиот век. Вообичаено, се сервираат со доматен сос или рагу сос. Првата порција аранчини е продадена во сицилија со рагу сос и топчиња од моцарела, месо, ориз и грашок. Многу ресторани, овој Италијански рецепт го прават со печурки, путер или со модар патлиџан. Овој рецепт го добил името аранчини по изггледот на топчињата, кои кога ќе се испржат личат на мали портокал, што на сицилијански  е … погодувате-arancini.

Супер се за забави, родендени, одлични се за пред тв … Овој рецепт ќе Ве воодушеви со неговата едноставност во подготвување и брзина на конзумирање. Еве една супер вегетаријанска варијанта на тема: аранчини.

Потребно за 4 лица:

 • 1 јајце
 • 1 шоља сварен ориз
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • 200 грама моцарела, сецкана на коцки
 • пола чаша бело, суво, вино
 • презла
 • 200 грама сварен грашок
 • 200 грама рендан кашкавал
 • маслиново масло
 • сол, бибер

Подготовка: На маслиново масло пржете ги лукот и кромидот, претходно многу ситно исецкани. Кога ќе се испржат, ставете го сварениот ориз и додадете пола чаша бело, суво вино. Додадете го грашокот. Зачинете со бибер и сол, по вкус. На крај, додадете го кашкавалот.  Изматете го јајцето со вилушка. Додадете го јајцето во изладеното рижото. Измешајте ја смесата. Со мала лажичка, земете две лажички од смесата и ставете ја на рака. Во средина, ставете една коцка моцарела и формирајте топче. Извалкајте го во презла и пржете во врело масло. Така испржени, ставете ги на кујнска хартија да го впијат остатокот од маслото.

сос: 1/2 кг. домати излупете ги и исечете ги на мали коцки. На маслиново масло, пржете ги доматите додека не го пуштат целиот сок. Додајте малку вода и една лажица брашно за да се згусне сосот.

Изрека на денот

„Моите почит и сочувство кон животните се однесуваат и на водните животни, од делфините па до рибите и јастозите. И секако, не ми паднало на памет да ги јадам.„ – Alexandra Paul

Изрека на денот

„Сте се запрашале некогаш зошто некои од нас посветуваат толку многу внимание на прашањето за заштита на животните? Бидејќи Владата не обрнува внимание на тоа. Зошто? Бидејќи животните не можат да гласаат.„ – Paul Harvey

Како да внесете доволно протеини во вегетаријанската исхрана?

Сигурно сте загрижени затоа што не внесувате доволно протеини во Вашата исхрана. Не сте единствени. Сите вегетаријанци размислуваат за тоа. За жал, повеќето мислат дека протеините ги има само во месото и млечните производи. Освен ако не трудна или олимписки бодибилдер, шансите да внесете доволно протеини во вашето тело се огромни и тоа без да се трудите и мислите на тоа.

Еве ги најдобрите извори на протеини за вегетаријанците:

1. Киноа и сите цели зрна

imageЦелите зрна се одличен извор на протеини, но кралица на овие полни, цели зрна кога станува збор за протеините е киноата. За разлика од другите извори на протеини, киноата ги содржи најважните амино-киселини и така ја прави киноата комплетен протеин. Само една ш шоља сварена киноа содржи 18 грама протеини како и 9 грама  растителни влакна. Други цели зрна, вклучувајќи ги интегралните зрна, оризот и јачменот се здрави придукти полни со протеини, погодни за сите вегани и вегетаријанци.

2. Грав, леќа и други мешунки

imageГравот, леќата и грашокот се одличен вегетаријански извор на протеини, па така, јадете што сакате. Црн грав, бел грав, вегетаријанско чили, супа од грашок, хумус…што и да одберете нема да погрешите, тоа е сигурно! Сојата е исто така мешунка, но бидејќи таа е мошне значајна за исхраната на вегетаријанците, за неа, подолу. Една шоља грав содржи околу 13.4 грама протеини.

3. Тофу и сите други приоизводи од соја

imageСојата е камелеон-може да се комбинира толку многу, не доминира со нејзиниот вкус и арома и прима толку различни зачини и вкусови. Од сојата никогаш нема да Ви биде досадно. Можеби сте пробале тофу или соино млеко, но дали сте ги запознале сојниот сладолед, сојниот јогурт, соини грицки? Многу брендови кои произведуваат тофу и соино млеко своите прозиводи ги поткрепуваат со други хранливи својства потребни на вегетаријанците и веганите, како што се калциум, железо и витамин б12. Пола шоља тофу содржи 10 грама, а соиното млеко 7 грама протеини од шоља.

4. Јаткасти плодови, семиња и  путер од семиња

imageЈаткастите плодови, вклучувајќи ги оревите, бадемите, кикирики содржат протеини, како и семињата како што се сусамот и сончогледот.Бидејќи скоро сите јаткасти плодови и семиња се полни со масти, тие не треба да ви се број еден извор на протеини во исхраната. затоа, тие се одлични како грицки или ужинка во меѓуоброците. Путерот од кикирики е исто така одличен и децата го обожаваат. Две лажици путер од кикирики содржи 8 грама протеини. ВАЖНО: После седмото парче од овие јаткасти плодови, престанете со конзумирање.

5. Сејтан, вегетаријански бургер и замени за месо

Прочитајте ја содржината на пакуваните производи за да најдете што поголемо количество на протеини. Повеќе супститути на месо содржат или соја или цели зрна или пак комбинација од двете. Сејтанот проготвен дома е многу побогат со протеини отколку тој во продавница. еден вегетаријански сендвич содржи околу 10 грама протеини а 100 грама сејтан содржи неверојатни 21 грам протеини. Сејтанот е одличен на скара и супер е за полнење со разни зачини.

Салата Капрезе

Малку историја за салата:  Insalata Caprese е едноставна салата, со потекло од островот Капри, Кампања, регион во Италија уште во 1950 година. Традиционалната Капрезе салата се прави со моцарела од крајво млеко, домати и маслиново масло зачинето со оригано и аругула. Секаде во Италија, при декорирање на салата се користат и ливчиња босилек.

Потребно:

 • 4 домати
 • 400 гр. моцарела
 • маслиново масло
 • сол, бибер
 • босилек

Подготовка:  Доматите и моцарелата исечете ги на еднакви кругови. Почнете да ги редите во круг на голема чинија. Едно парче домат, па моцарела и пак домат па моцарела и така се во круг. Под секој пар моцарела и домат, ставете ливче босилек. Зачинете со маслиново масло, оригано, сол и бибер по вкус.

Шејк од зелени јаболка

Одличен начин да го почнете денотШЕЈК ОД ЗЕЛЕНИ ЈАБОЛКА. Ем вкусно, ем здраво. Секако, Вие можете да си комбинирате свои овошја, па дури и зеленчуци во шејкот, но јаболката се одлични за конзумирање наутро, особено за појадок.


Потребно за 1 шејк:

 • 2 зелени јаболка
 • 150 мл. млеко
 • цимет

Подготовка: Измијте ги јаболката, излупете ги и исечете ги на коцки. Ставете ги во блендер, додајте го млекото и миксајте додека не се добие еднолична смеса. Ако е премногу густо, додајте уште малку млеко, ако е многу ретко, додајте уште јаболка. Ставете го шејкот во голема чаша и од горе попрскајте со цимет. Ставете некоја коцка мраз, ако сакате.

Супер свежо и здраво утро, нели?

Изрека на денот

„Јас сум свесен дека јадењето месо не е во согласност со убавите чувства, па затоа, избегнувам да го јадам секогаш кога можа,„ – ALBERT SCHWEITZER, M.D. (1875-1965). Германски филозоф и мисионер на медицината, добитник на Нобелова награда за мир.

Лесни замени за млечни и месни производи

Големата популарност на вегетаријанството и веганизмот е резултат на изобилството на соја и зрна во производството и во секојдневата исхрана на човекот. Од пица со салами до кисела павлака, денес се тоа може толку лесно да се замени со вкусни немесни производи и разни алтернативи кои постојат. Следнава листа го содржи токму тоа. Алтернативи за месни и млечни прозиводи кои ги има насекаде. Иако некои од производите ги има во специфични продавници, тие сепак можат да се најдат лесно и да се снабидте со нив.

 • сланина: може да се замени соја топчиња
 • путер: многу лесно може да се замени со користење на маргарин. Секој бренд кој не содржи ни малку млеко и млечни протеини се препорачува
 • торти и колачи: може да се прават без јајца и млеко
 • сирење и кашкавал: може да се замени со сирење или кашкавал на база на ориз или соја
 • чоколатца: се препорачуваат темни чоколада за готвење, без млечни протеини
 • намаз, павлака: може да се заменат со намази на база на соја или разни зеленчуци
 • јајца: замена за јајца и сите јадења со јајца е употреба на тофу. Конкретна замена за јајца, нема.
 • мелено месо: заменете го со соја трошки
 • сладолед: заменете го со сладолед на база на соја мелко или оризово млеко
 • мајонез: лесно се заменува со алтернативи на база на соја млеко
 • јогурт, млеко : може да се замени со соја јогурт/млеко

Изрека на денот

„Се повеќе и повеќе сфаќаме дека вегетаријанскиот начин на исхрана е добра идеја.„ – Dr. Edward Martin, шеф на одделот за превентивно здравје во САД

Летни зеленчуци. Среќни бои во Вашите торби за пазарење.

Летото доаѓа. Полно со бои, мириси и вкусови, свежината на зеленчуците ќе Ве опие. Вие треба да знаете кои зеленчуци се во сезона и што свежо треба да купите на преубавите шарени пазари. Во исто време, ќе прочитате како да ги подготвите лесно и набрзина, како прилог или пак главно јадење во топлите денови кои следуваат.

Па затоа, еве Ви листа на летни зеленчуци кои Ве чекаат на пазарите:

 1. АСПАРАГУС: Со алатка за лупење, излупете го долниот дел од аспарагусот. Ставете го во врела вода и нека се вари 10-15 минути. Можете да изрендате врз него мек кашкавал и да го потпечете.
 2. БРОКУЛА: Одвојте ги цветовите на брокулата а коренастиот дел зачувајте го за супи и зеленчукови чорби. Цветовите брокула варете ги во врела вода 10-12 минути. Зачинете ги со морска сол и бибер и ете ви совршен прилог за риба.
 3. МОРКОВ: Младите моркови со алатка за лупење, излупете ги за да добиете лушпи од морков. Ставете ги во салата со зелка, зачинете.
 4. ПЧЕНКА: Намачкајте ја пченката со путер од лук затворете ја со листовите од пченката и ставете ја на скара. Супер закуска.
 5. МОДАР ПАТЛИЏАН: Исечете го на тенки ленти и пржете ги на врело маслиново масло. Зачинете по вкус.
 6. ПЕЧУРКИ: Набодете ги на стапче за ражнич и заедно со други зеленчуци по вкус, печете на скара.
 7. КРОМИД: Исечете го на четвртинки и ставете го во свежа салата.
 8. ТИКВИЧКИ:  Направете чипс од тиквички така што тенко ќе ги исечете и потоа ќе ги испржите во врело масло. Потоа, на повеќе салфетки исцедете ја маснотијата и зачинете со сол, бибер, лимонов сок и маслиново масло.

Изрека на денот

„Треба малку време, труд и посветеност за да се стане вегетаријанец. Но, толку вреди…навистина вреди.„ – Tippi Hedren

Изрека на денот

„Позади секое убаво крзно, има приказна. Тоа е крваво, варварска приказна.„ – Mary Tyler Moore

Изрека на денот

„Фабриките за животни се уште еден знак што покажува колку технолошките капацитети се повеќе и побрзо напреднати отколку етичките.“ – Peter Singer

ТОП 10 ПРОДУКТИ – НАЈДОБРИ ПРИЈАТЕЛИ НА ВАШЕТО СРЦЕ

 1. ОВЕСНИ СНЕГУЛКИ: Започнете го денот со чинија овесни снегулки полиени со врела вода, млеко или јогурт. Овесните снегулки се полни со омега 3 маснотии и калиум. Овесната каша е полна со витамин Б и растителни влакна.  Го намалува „лошиот холестерол“, богати се со цинк, селен, витамин Е, железо, бакар и магнезиум.
 2. ЛОСОС: Супер богат со омега 3 масни киселини, лососот многу успешно го намалува високиот крвен притисок и го спречува згрутчувањето на крвта. Лососот содржи „carotenoid astaxanthin“ што е многу моќен антиоксиданс. Ако лососот не Ви се допаѓа толку многу, можете да одберете други риби како што се туната(секако, не таа во конзерва), сардина или харинга кои се исто така полни со омега 3 масни киселини.
 3. АВОКАДО: Додадете малку авокадо во салата или сендвич и ете ви незаситени масти кои ги има авокадото. Помага при намалување на „лошиот холестерол“ а во исто време го подигнува нивото на добриот холестерол.
 4. МАСЛИНОВО МАСЛО: Најдобар пријател на Вашето срце. Голем другар на секој дел од Вашето тело. Полно со незаситени масти, маслиновото масло го намалува „лошиот холесерол“ и го штити Вашето срце од секакви болести. Многу студии покажале дека мажите на Крит имаат многу добра крвна слика, речиси и да немаат случај на заболен од срцева болест и добар процент на „добар холестерол„ во крвта што е резултат на честата употреба на маслиновото масло во секојдневната исхрана. Секогаш одберете го ладно цеденото маслиново масло (EVOO) кое е најмалку преработено и употребувајте го како ефикасна замена за сончогледовото масло и путерот.
 5. ЈАТКАСТИ ПЛОДОВИ: Оревите се полни со омега 3 масни киселини и заедно со бадемите и макадемија се богати со незаситени масти. Тие ги зголемуваат растителните влакна во вашата исхрана. И како маслиновото масло, јаткастите плодови се одличен извор на здрави масти.
 6. ШУМСКО ОВОШЈЕ: Боровинки, капини, малини, јагоди… што и да изберете нема да погрешите. Сите овие овошја се полни со антиоксиданси кои го намалуваат ризикот за појава на рак и срцеви заболувања. Одлични се за кардио-васкуларниот систем.
 7. МЕШУНКИ: „Набилдајте„ се со растителни влакна преку конзумирање на леќа, грав, наут… Богати се со омега 3 масни киселини и калциум.
 8. СПАНАЌ: Конзумирањето спанаќ го изедначива и урамнотежува отчукувањето на срцето. Полн со калиум, растителни влакна и железо, спанаќот е одличен зеленчук кој ќе го зајакне вашето срце. Две до три порции зеленчук на дек ја намалува можноста за заболувања на срцето за 25% во однос на оние кои не конзумираат толку.
 9. ЛЕНЕНО СЕМЕ: Ленот е полн со омега3 масни киселини и растителни влакна. Само неколку семиња од лен во вашата салата, супа или врз вашата овесна каша за појадок, можат да направат толку многу за вашето срце.
 10. СОЈА: Сојата го намалува холесеролот и е одлична замена за месо, бидејќи е многу богата со протеини. При купување на соја внимаавјте на солта која ја содржат. Колку помалку сол , толку подобро за вашето срце.

Освежителна салата со компир

Еве еден супер брз предлог за денешен ручек. Надвор е топло па затоа и храната треба да е лесна.

Компир салата. Фина и свежа. Брза и едноставна за подготовка.

Потребно за 4 лица:

 • 1/2 кг. млади компири
 • 3-4 млади кромидчиња
 • маслиново масло
 • сол, бибер
 • две големи лажички мајонез
 • две големи лажици павлака
 • јаболков оцет

Подготовка: Компирите сварете ги. Додека се уште топли излупете ги и исечете ги на помали коцки. Така топли, компирите зачинете ги со малку сол и бибер. Во мал сад помешајте ги јаболковиот оцет, маслиновото масло, солта и биберот. Промешајте. Со смесата полијте ги топлите компири. Промешајте. Во друг сад помешајте ги павлаката, мајонезот и ситно исецканите млади кромидчиња заедно со зелените перките. Промешајте. Додајте го сосот во компирите. Целата смеса убаво промешајте ја за да се соедини сосот со компирите.

Изрека на денот

„Само луѓето се тие кои убиваат животни кога не се гладни“ – Steven Spielberg

Фалафел сендвич со сос од павлака и краставица

Фалафел сендвичот е многу познат во Средниот Исток. Се продава како „улична храна“ на секое ќоше во Каиро. Освен како сендвич, фалафел се служи како главно јадење со разни додатоци и преубаво освежителни сосови. Погоден е за подготвување дома, но ако сте излезени и сакате да јадете здрава и вкусна храна, Ви го препорачувам фалафел сендвичот во сендвичарата „Нино“ во Скопје.  А ако пак сте на пат за во Египет, наминете во Мекдоналд и нарачајте си, секако, МекФалафел(ако баш Ве мрзи да си подготвите дома).

Инаку, фалафел се прави од наут (го има во Виталија и Биона) и помешан со источни зачини и лесни сосови дава прекрасен вкус и супер здрав ручек или пак лесна вечера.

Многу омилен меѓу оние кои јадат месо а ОСОБЕНО меѓу вегетаријанците, Ви претставувам рецепт за

ФАЛАФЕЛ СЕНДВИЧ СО СОС ОД ПАВЛАКА И КРАСТАВИЦА


Потребно за 4 сендвичи:

 • 4 тортиљи
 • 1 чаша наут
 • 2 големи главици кромид
 • 3 чешниња лук
 • една китка магдонос
 • 1 лажичка свеж коријандер (го има во Рамстор)
 • 1 лажичка ким
 • брашно
 • 1 јајце
 • 4 големи кисели краставички
 • 1 домат, исечен на кругови
 • сол, бибер
 • масло за јадење
 • ХУМУС (во процесор за храна ставете: една чаша наут, 2 лаж.маслиново масло, 3-4 ситно исецкани чешниња лук, една лаж.црвен пипер, 2 лаж. пире од домати, сок од еден лимон, сол и бибер по вкус. Мешајте се со процесорот додека не добиете хомогена смеса. Ако е многу густо, додајте маслиново масло, ако е многу ретко додајте наут.)

Подготовка: Во сад ставете го наутот и полијте го со ладна вода. Оставете го да отстои преку ноќ.  Откако ќе отстои, исцедете го и во врела вода ставете го за да се свари.  Варете додека не биде мек наутот. Сварениот наут, исцедете го и помешајте го со ситно исецканите лук и кромид, коријандер, ким, сол и бибер.  Мешајте во процесор за храна додека не добиете хомогена смеса. Ако немате процесор за храна, можете да ја измешате смесата со алатка за пире. Додадете едно јајце и малку брашно, колку да се спои смесата. Од готовата смеса формирајте мали ќофтиња и притиснете ги со двете раце, откако ќе ги обликувате. Пржете ги во врело масло додека не добијат златна боја од двете страни.

Тортиљите ставете го во врела рерна и потпечете ги 3-5 минути. Топлите тортиљи намачкајте ги со хумусот, ставете неколку парчиња кисели краставички, неколку парчиња домат, ставете по две ќофтиња фалафел и завиткајте ја тортиљата.

Во посебен сад ставете павлака и ситно исецкана свежа краставица. Зачинете со малку бел или црн бибер. Промешајте.  Сосот послужете го со фалафел сендвичот.

Дигитална приказна: Живеј позитивно-биди вегетаријанец!

Живеј позитивно-биди вегетаријанец! – Погледнете ја дигиталната приказна за вегетаријанството.

Изрека на денот

„Како може да јадете нешто што има очи?“ – Will Kellogg

Полнети лигњи со моцарела

Да нурнеме во морскиот свет со овој медитерански рецепт кој ќе го засакате “од прва„. Ако се прашувате како да ја изненадите саканата личност, вашите блиски, па и да си дозволите Вие малку одмор и уживање, нема да погрешите ако го изберете овој рецепт.

Потребно за 4 лица:

 • 1кг. исчистени, свежи лигњи (совет: прво, побарајте во рибаница, па ако немаат таму свежи купете од маркет)
 • 100 гр. моцарела
 • 2-3 млади лукчиња
 • 3 лажици лебни трошки
 • 3 лажици рендан кашкавал, по желба
 • магдонос
 • една чаша бело, суво вино
 • масло за јадење
 • маслиново масло
 • сол, бибер

За сос:

 • една конзерва пелати
 • 5-6 млади кромидчиња
 • босилек
 • една мала лажичка кафеав шеќер
 • пола чаша бело, суво вино

Подготовка:

Лигњите исчистете ги. Краците, завршните делови од лигљите ставете ги длабок сад и во садот ставете ги лебните трошки, маслиновото масло, виното, ситно сецканиот магдонос, сецканата моцарела на коцки и ситно исецканиот млад лук. Зачинете со сол и бибер, по вкус. Лигњите претходно бланширајте ги во врела вода за да не бидат тврди и тешки за џвакање. Бланшираните лигњи полнете ги со претходната смеса и затворет ги со поголеми чепкалки за дане излезе смесата при пржење. Така приготвените лигњи пржете ги на врело масло. Во тава, на оган, ставете малку маслиново масло и на него пржете го младиот кромид. Додадете ги пелатите. Зачинете со сол и повеќе бибер. Ставете ги пржените лигњи во сосот, додадете го виното и оставете да испари. Сосема на крајот, додадете ситно сецкан босилек.

Изрека на денот


„Дивите животни никогаш не се убиваат за спорт. Само човекот е тој за кого тортурата и убивањето на живи суштества претставува вистинско уживање.„ – Фројд

Изрека на денот

„Пораснав во село и затоа станав вегетаријанец. Месото смрди, дури и за животните, за околината и не чини за твоето здравје.„ – K.D. Lang

Познати вегетаријанци

Од Бред Пит до Дени Де Вито и до Натали Портман, видете ја листата на најпознати актери во Холивуд, музичари,  – вегетаријанци.

Актери:

 1. Пенелопе Круз
 2. Џулија Стајлс
 3. Натали Портман
 4. Пол Њуман
 5. Дени Де Вито
 6. Дастин Хофман
 7. Џош Хартнет
 8. Памела Андерсон
 9. Ким Бесинџер
 10. Мел Гибсон
 11. Гвинет Палтроу
 12. Бред Пит
 13. Стивен Сегал
 14. Алиша Силвестон
 15. Хилари Свонк
 16. Ванеса Вилијамс
 17. Ричард Гир
 18. Риси Витерспун
 19. Оливија Њутн Џон
 20. Вупи Голдберг
 21. Џад Ло
 22. Антони Хопкинс

Музичари:

 1. Ринго Стар
 2. Шинед О’Конор
 3. Крис Мартин
 4. Сил
 5. Ози Озборн
 6. Трејси Чепман
 7. Дејвид Боуви
 8. Елвис Костело
 9. Дани Миног
 10. Пола Абдул
 11. Моби
 12. Џорџ Харисон
 13. Бој Џорџ
 14. Брајан Адамс
 15. Принц
 16. Пол Макартни
 17. Леонард Коен
 18. Викторија Бекам
 19. Рики Мартин
 20. Боб Марли
 21. Аланис Морисет
 22. Шер
 23. Ени Ленокс
 24. Били Ајдол

Изрека на денот

„Еднаш, поодамна, бев на риболов и јадицата ми се закачи во окото на рибата која ја уловив.  Тоа беше последен пат кога изедов умрено суштество. “ – Janet Barkas, уредник на Grove Press.

Изрека на денот

„Нашето тело при внесување на храна може да прифати изобилство од зрна, кои не можеме да си ги дозволиме, а се шири кога внесуваме месо, за кое луѓето даваат пари.“ – Frances Moore Lappe

Зошто да го одберете вегетаријанството?

И после се, Вие сте научени на хамбургери, кременадли, свинско, хот-дог,ќофтиња, печеница, салами… Зошто да го одберете вегетаријанството?

Има многу добри причини зошто да го одберете вегетаријанскиот начин на исхрана. За почеток, одговорете си на следниве прашања и одговорот за тоа зошто вегетаријанство, ќе Ви се разјасни сам.

 1. Дали Вашата телесна тежина одговара на Вашите години?
 2. Дали изгледате и се чувствувате убаво поголем дел од денот?
 3. Дали кога ќе се разбудите од спиење се чувствувате полни со енергија?
 4. Дали Вашиот крвен притисок е нормален?
 5. Дали Вашите холестерол и шеќер се нормални?
 6. Дали после оброците (ручек, вечер) чувствувате умор?

Изрека на денот

„Те молам однеси ја бубамарата внатре, без да ја повредиш“. – Винстон Черчил – на својот батлер.

Изрека на денот

„Вегетаријанството е начин на свесно живеење на планетава.“ – Ејми Смарт

Хипи веганско бурито

Карактеристично за веганите е нивниот специфичен начин на исхрана во кој тотално е исклучена конзумација на производи од животинско потекло, како млеко, јајца, сирење, кашкавал, млечни намази, млеко во прав и слично. Веганите ја застапуваат животната филозофија дека во секојдневната исхрана, човекот нема никаква потреба од користење на овие производи и тие не сакаат да имаат допир со никаква храна од животинско потекло. Исто така велат дека замена постои. Па така, тофуто е на нивното редовно мени. Сојата и соиното млеко се исто така продукти кои се застапени во нивната исхрана.

Овој рецепт е супер здрав и лесен. Може да го направите за Вашите пријатели на забава, за фина летна вечера или за брз и здрав ручек.

Потребно за 1 бурито:

 • тортиља
 • 1/2 шоља бел ориз
 • 1/4 шоља црн грав (може и од конзерва)
 • 1 голем домат
 • 1/2 главица кромид
 • магдонос
 • сол, бибер
 • маслиново масло
 • соја сос
 • соја топчиња-варени па пропржени на тава (по желба)

Подготовка: Измешајте ги претходно сварениот ориз и црниот грав. Зачинете со сол, бибер, по вкус и соја сос. Доматот излупете го и исечете го на коцки. Кромидот исечете го на тенки тркалца. Почнете да ја полните тортиљата. Попрскајте со соја сос по целата тортиља. Ставете од смесата со ориз и грав. Наредете неколку тркалца кромид. Ставете ги парчињата домат. Од горе, ставете ситно исецкан магдонос и соја топчињата. Свртете ја целата тортиља како палачинка.

Изрека на денот

„Убивање на животни со цел да се направи фино крзно или бунда е грев. Тоа не е речено да биде така и ние немаме никакво право тоа да го правиме. Жената добива статус во општеството кога ќе одбие да носи убиено животно на нејзиниот грб. Тогаш таа е навистина убава.“ – Дорис Деј

Веганска салата со кикирики и лимон

Потребно:

 • 1/2 кг. несолени и непечени кикирики
 • 1/2 парче зелка
 • неколку чери домати (може и еден-два големи домати)
 • тортиљи (печени во рерна па кршени, како чипс)
 • магдонос
 • 1/4 сок од исцедени лимони
 • маслиново масло
 • морска сол

Подготовка: Во тефлонска тава, ставете ги кикириките и тостирајте ги додека не добијат златна боја. Зелката исечете ја на четвртинки и нив ситно исецкајте ги на резанки. Зелката помешајте ја со магдоносот и доматите. Претходно помешајте ги лимоновиот сок, маслиновото масло и солта. Оваа смеса полијте ја врз зелката и доматите. На крај, ставете ги тостираните кикирики. Послужете со печени тортиљи.

Италијанска вегетаријанска пица

Пица сакаме сите!

Кога ќе се спомене овој италијански специјалитет, веднаш Ви доаѓа на памет зборот „мњам“. Оваа пица, полна со зеленчуци, веднаш ќе побуди желба кај Вас да ја направите за вечера. Свежи домати, млад спанаќ, шпаргли и моцарела е комбинација на која не ќе може да одолеете. А нема ни зошто. Ова е супер здрав вегетаријански избор за ова топло време кое ќе потрае…

Потребно за една пица:

 • тесто за пица
 • еден голем, зрел домат
 • една мала тиквичка
 • една рака спанаќ
 • две шпаргли
 • 3 свежи шампињони
 • моцарела
 • свеж босилек
 • италијански сос (микс од 1 лаж.лук во прав, 1 лаж.кромид во прав, 2 лаж. сушено оригано, бибер, сол, 1/2 лаж. шеќер, 1 лаж.сушен целер, 1 лаж. сушен магдонос и 1 лаж. сушен босилек. Целата сува смеса се меша со 1/4 јаболков оцет и 2/3 маслиново масло.)
 • доматен сос

Подготовка: Тестото за пица премачкајте го со доматно пире. Потоа почнете да ја редите пицата по следниов редослед: дробена моцарела, сецкани шампињони, покрупно исечени шпаргли, обарени листови спанаќ, кругови тиквичка и парчиња домат. На крај, ставете пак дробена моцарела. Врз пицата ставете две ливчиња босилек и попрскајте со италијанскиот сос. Печете на 250Ц.

Изрека на денот

„Ако го видите со свои очи мачењето и страдањето на животните, нема да размислите два пати дали тие ќе бидат вашиот ручек. Подари живот. Не јади месо.“ – Ким Бесинџер

Изрека на денот

„Ние не го живееме животот на Ескимите. Не мора да убиваме животни во има на модата.“ – Шарлиз Терон

Go green! 3 начини да се грижите за околината преку целата година

Април, можеби е месец посветен на Планетата Земја, но грижата за неа не смееме да ја запоставиме низ целата година. Ако Ви изгледа тешко, верувајте не е. Напротив. Толку лесно и супер забавно е грижата за нашата планета.

Еве 3 совети како полесно да ја „гушнете“ нашата планета:

 1. ЈАДЕТЕ ПОВЕЌЕ ОРГАНСКА ХРАНА: Само помислете колку е убаво чувството да шетате низ локалните пазари и да го гледате тој спектар од разни бои и спој на свежи мириси. Пазарот е вистинско место за купување на здрава, свежа и органска храна. Иако во супермаркетите овошјата изгледаат посјајно, не заборавајте дека увезените овошја и зеленчуци не се органски одгледани. Храна без пестициди, која го загрозува вашето здравје и здравјето на Планетата, треба да е вашиот избор во исхраната.
 2. ПАЗАРУВАЈТЕ ВО ПЛАТНЕНИ ТОРБИ: Ако не сте забележаале, овие платнени торби се вистински хит во последно време. Уште да се со некоја забавна апликација, тие се вистински погодок додека пазарувате. Здрави за околината и среќа за природата, платнените торби нека бидат ваш супер go green избор за неделен шопинг.
 3. ОБЛЕЧЕТЕ СЕ ВО „ЗЕЛЕНО“: Само помислете колку хемикалии внесувате додека ги вршите основните, дневни активности. Шминка, декоративна козметика, дезадоранси, креми… Кога купувате, погледнете на задната страна од производот за да се запознаете со состојките. Купете тон здрави козметички производи.

Романтична кајгана во корпа

Нема човек кој не сака изненадувања. А најубавите изненадувања секогаш поминуваат низ желудникот.
Ова е еден од тие рецепти во кои уживате додека ги подготвувате и додека ги јадете.
Еве Ви еден предлог како да ја изненадите саканата личност и луѓето кои го заслужуваат Вашето внимание.
Еден фин појадок кој ќе предизвика задоволство и среќа, рано наутро.
Потребно за 1 особа:
 • две тост лепчиња
 • две свежи јајца
 • сол, бибер
 • масло за јадење
Подготовка: Со модла, исечете ги лепчињата во средината за да имаат дупка. Во тава на оган ставете ги лепчињата и пропржете ги од двете страни многу малку, колку да поруменат. Во дупката, скршете го јајцето и оставете да се пржи на тивко. Попрскајте со сол и бибер.
Пс. Не заборавајте да се појавите со цвет во уста и широка насмевка.

Замрзнато овошје во чаша

Супер брз леден пијалок. Супер за горешниниве кои допрва доаѓаат. Здрав, како за појадок, освежителен како за ужина, лесен како за вечера.

Потребно за 2 лица:

 • 1/2 кг јагоди
 • сок од 4 лимони
 • мед
 • нане
 • 1 манго
 • (рум, по желба)

Подготовка: Исчистените јагоди и исецканото манго измиксајте ги во блендер додека да добиете глатка смеса. Додајте го сокот од лимон. Ставете неколку лажици мед, по вкус и ситно сецкано нане.

Супер лесно, нели?

Изрека на денот

„Животните на овој свет постојат заради своја причина. Тие се на светот како што се црнците за белците или жените се за мажите“ – Alice Walker, American author, The Color Purple

Вафли со салца

Ем брзо, ем вкусно, ем здраво. Додајте мексикански шмек во Вашата кујна.

Потребно за 4 лица:

 • едно пакетче вафли (пакување со вафли има во Кам-маркет)
 • 3 зрели домати
 • 2 зелени пиперки
 • еден кромид
 • два млади моркови
 • црвен пипер, бибер, сол
 • магдонос
 • масло за јадење

Подготовка: Во загреана тава, на масло пржете го ситно исецканиот кромид додека да омекне. Потоа додадете ги исецканите морков, домат и пиперка на поситни парчиња. Додадете една лажица брашно колку да ја спои целата смеса. Зачинете со сол и бибер, по вкус. Додајте црвен пипер. На крај, додајте го ситно исецканиот магдонос. Смесата истурете ја врз вафлите кои сте ги стоплиле во рерна или на тава.

Супер пет замени во храната ова лето. Заштеди некое кило.

Да, да, сите добро знаеме. Доаѓа лето и наеднаш сите треба нашите тела да си ги трансформираме во супер форма. За нас, вегетаријанците тоа е полесно бидејќи во нашата исхрана изобилуваат овошјето и зеленчукот, многу витамини и минерали, зрна и јагленохидрати. Воедно, да не заборавиме, треба да останеме во добро здравје и да се рекреираме во слободното време. Знаете дека свежите салати, варениот зеленчук, супер вкусните овошни салати треба да се дел од секојдневното мени.

Па така, еве пет брзи и лесни совети за да се пикнете во Вашите бикини во топ форма, а сепак да останете со здрави навики во исхрана, свежи и позитивни:

 1. ОТКАЧЕТЕ ГО ПУТЕРОТ : На сите оние кои појадокот им почнува со парче леб, намачкано со путер, ова е вистинско време да го променат својот начин на појадување. Една чаша свежи јагоди, две јаболка, неколку портокали…изборот е голем и Ваш.
 2. ЗБОГУВАЈТЕ СЕ СО ОБРАБОТЕНИТЕ УЖИНКИ: Оставете ги тие грицки за во зима. Нив заменете ги со една рака бадеми или ореви, па дури и суво грозје и несолени (не)печени кикирики.

3.  ЧАО ЗА МАЈОНЕЗОТ: Оние што воопшто не го конзумираат го прават најдобриот избор во храната. А оние пак кои го конзумираат и во мали количини, во салати или сендвичи, мајонезот                           слобдно можат да го заменат со неколку парчиња авокадо.

4. ВОДА НАМЕСТО СОДА: Доста е од газирани пијалоци кои само Ве полнат со шеќери и Ве надувуваат. 8 чаши вода на ден нека биде Вашиот здрав избор ова лето, и преку целата година. Исто така, не го заборавајте и ладниот, незалсаден чај во топлите денови.

5. ЧУВСТВУВАЈТЕ СЕ УБАВО ОТКАКО ЌЕ ИЗЕДЕТЕ ЗДРАВ ОБРОК: Тоа е и целта која со здравиот начин на исхрана ја постигнувате. После еден екстра здрав и лесен оброк, насмејте се пред                  огледалото и веќе се чувствувате лесно и убаво.

Изрека на денот

„Ненасилството води кон поголема етика која е цел на еволуцијата. Се додека не престанеме да ги повредуваме сите живи суштества, ние ќе бидеме дивјаци“ – Томас Едисон.

Изрека на денот

“Како може да кажете дека се обидувате духовно да бидете инволвирани во начинот на живеење, без да помислите што се случува со животите на животните кои се жртвувани во името на ненаситноста на човекот?“ – Опра Винфри

Свежо vs замрзнато? Одберете ги Вашите овошја и зеленчуци!

Овошјето и зеленчукот се клучни продукти во секојденвната исхрана на секој човек а исто така се основа на секоја диета или посебен начин на исхрана кај луѓето. Полни со витамини, минерали и влакна, конзумирањето овошје и зеленчук придонесува за заштита на срцето, правилна работа на телото на човекот, дава енергија и заштита од разни болести и настинки.

Продавниците и маркетите се преплавени со свежи овошја и зеленчуци, па така, важно е да се знае дека колку повеќе ги јадете толку повеќе ја користите нивната извонредна моќ која ја имаат. Но, дали и овошјата во замрзнати пакувања ги имаат истите здрави својства како и свежите? Дали зеленчукот во конзерва е добар за секојдневна исхрана? Дали треба да одберете свеж зеленчук или замрзнато овошје?

СЕКАКО.

Во 1988 година, Американската асоцијација за храна – Food & Drug Administration (FDA), потврди дека замрзнатите овошје и зеленчук ги имаат истите својства како и свежите. Тие не се ништо друго туку свежи овошја и зеленчуци, бланширани многу кратко време во врела вода и замрзнати, многу кратко по нивното собирање од почвата.

Јасно е дека е неопходно конзумирањето на овошје и зеленчук. Свежи, замрзнати, сецкани, живи, бланширани, варени… Во март, 2007 година Фондацијата за подобро здравје и CDC ја отфрлиja теоријата дека овошјето и зеленчукот треба да бидат застапени пет пати во денот. Тоа е секако недоволна количина на внесување на овошје и зеленчук, па така секој човек треба да внесува овошје и зеленчук најмалку 13 ПАТИ во текот на денот. Па така, тука може слободно да се каже-КОЛКУ ПОВЕЌЕ ТОЛКУ ПОДОБРО.

Во врска со конзервираните овошја и зеленчуци најважно е да се каже дека тие се добри за конзумирање се додека при просецот на конзервација не се додаваат дополнителни шеќер и сол. Така конзервирани тие се еднакво добри како и свежите или замрзнатите.

Неколку супер корисни совети при купување на овошје и зеленчук:

 • Купувајте повеќе видови на овошје и зеленчук. Освен свежи, купувајте и замрзнати и сушени
 • Експериментирајте со новите видови на пакување на овошјата и зеленчуците
 • Во канцеларија или во кујна, имајте секогаш при рака неколку видови суво овошје како ужина
 • Во појадокот СЕКОГАШ вклучете го овошјето, како и во житарките, додатете свежо или суво сецкано овошје
 • Одберете овошје за десерт
 • Додадете овошје или зеленчук во Вашиот ручек: во салата, супа или свежо исечено на пола
 • Додадете различни видови замрзнат зеленчук во супи, чорби или ѓувеч.

Изрека на денот

Франц Кафка

„Сега можам мирно да те гледам, бидејќи не си повеќе на мојата чинија. “ – Франц Кафка – додека ги гледал рибите во аквариум.

5 начини квалитетно да го употребите оревот

Ореви

Оревите се едни од растенијата кои се многу богати со протеини. Богати се со влакна, витамин Б, магнезиум, витамин Е. Од сите јаткасти производи, оревите се најбогати со омега 3 масло, важно за намалување на лошиот холестерол и заштита на срцето.  Еве 5 супер начини за употреба на оревот во секојдневната исхрана:

 1. Наместо да грицкате колачиња, соленки или чипс, скршете неколку ореви и изедете ги за ужина
 2. Наместо да ставите месо или некој месен производ во салата, тостирајте неколку ореви на тава, исецкајте ги и попрскајте врз салатата.
 3. Феферонките во пица, можете да ги замените со половинки ореви.
 4. Наместо сланина и јајца, за појадок, јадете неколку ореви кои ќе бидат совршена протеинска замена.
 5. Даваат супер крцкав вкус во секое јадење, особено се одлични во свежа овошна салата, каде наместо да ставите шлаг, една рака ситно сецкани ореви ќе дадат посебен и уникатен вкус на целото освежително доживување.

Spaghetti al pomodoro – Шпагети со домати

Шпагети со домати

Па има ли некој што не сака паста?

Еве еден супер лесен рецепт. Неверојатно здрав и освежителен. Донесете ја Италија во Вашата кујна.

Потребно:

 • едно пакетче шпагети
 • 4 зрели домати
 • 4 лажици маслиново масло
 • сол, бибер
 • неколку ливчиња босилек, за декорација

Подготовка: Варете ги шпагетите во врела најмногу 7 минути. Доматите ставете ги во тенџере со врела вода 30 секунди и потоа, веднаш префрлете ги во ладна вода како подобро би ги излупиле. Така излупени, исечете ги на поситни парчиња. Во тавче со загреано масло, ставете ги доматите да се пропржат и да пуштат сопствен сок. Тогаш, додајте ги сварените шпагети, зачинете со бел бибер и сол, по вкус. Севирајте во голема чинија со рендан пармезан или друг тврд кашкавал и ставете неколку ливчиња босилек за арома и декорација.

Изрека на денот

Децата можат да си поврзат-кога ќе видат кокошка, тие не сакаат да ја јадат. А пак возрасните си велат, тоа не е крава, тоа е запечатено пакување на месо во фолија.“ – Mary McCartney.

Изрека на денот


„Јадењето месо е беспричинско убивање“ – Б.Френклин.

Топ 5 случајни пронајдоци во кујната. Креативноста е ЗАКОН!

Сигурно Ви се случило да правите некоја торта, салата или некое многу важно јадење за блиски луѓе, за гости или за себе и при тоа да додадете свои непредвидени зачини или пак да одземе нешто од постоечкиот рецепт. Резултат: или Ви испаднал рецептот многу поубав или пак испаднал тотална утка. Верувале или не, ова многу се случува во светските кујни, познатите ресторани, па така и произлегуваат ултра добри специјалитети. Готвењето надвор од границите е супер за поттикнување на вашата креативност која во секој случај предизвикува насмевка на Вашето лице и на лицето на најблиските, на крајот на денот. Во прилог на сето ова, Ви ги претставувам

ТОП 5 СЛУЧАЈНИ ПРОНАЈДОЦИ ВО ОБЛАСТА НА ХРАНАТА:

 1. АМЕРИКАНСКИ ЧОКОЛАДНИ КОЛАЧИЊА

Еден убав ден, во 1930 година, Ruth Wakefield со нејзиниот маж Keneth, во Масачусетс отвориле продавница за пецива. Во 1937, на Рут и’ дошла идеја да направи чоколадни колачи и во тестото за обични колачи, искршила коцки чоколадо што господинот Andrew Nestle и’ го дал. Рут мислела дека така ќе излезе смеса за колачи, но не била задоволна од тоа што го направила. Ги послужила гостите во продавницата и колачите излегле супер, па морала да ги направи пак. Рецептот јавно бил објавен во неколку весници и стекнал слава.

2. ЧИПС ОД КОМПИРИ

Во 1853 година, еден упорен муштерија во Saratoga Springs’ Moon’s Lake House, неколку пати барал од персоналот да му направи крцкав и поткршен диск од компир. Главниот готвач, George Crum, слушајќи му ја истата желба, неколкупати во текот на неделата, земал еден компир, го исекол на тенки парчиња, ги брцнал парчињата во голема количина на масло. Откако се испржиле, ги попрскал со сол и ги послужил на упорниот гостин кој бил презадоволен. И од тогаш, чипсот станал главен хит на целото мени.

3. САХАРИН

Во 1879, истражувач од универзитетот „Johns Hopkins“, по име Constantine Fahlberg, истурил некаква хемикалија на неговите раце, пред да појадува. Заборавајќи да ги измие рацете, јадејќи го лебот, почувствувал сладок вкус на него. Па така, во 1884 го патентирал сахаринот.

4. СУВО ГРОЗЈЕ

Египјаните, назад во 1490 п.н.е пронашле изушени топчиња грозје на виновите лози. Повеќе од нив мислеле дека се многу стари и не се за јадење. Но имало и такви кои сакале да ги пробаат и така, увиделе дека се слатки и вкусни. Сувото грозје, во тоа време, се спомнува во написите од областа на храната, медицината, декорот и слично.

5. КОРНЕТ ЗА СЛАДОЛЕД

Класичната приказна е дека во 1904, во Америка,  на продавач на сладоледи кој имал штанд на светскиот саем во Мисури, му снемало пласитчни кутивчиња за сладолед. Соседот до него, Syrian  Ernest Hamwi, решил да му помогне, пакувајќи му тенки вафли, формирајќи ги во шишарки. Така тие подоцна станале ХИТ.

Изрека на денот

“Се додека постојат кланици, ќе постојат и бојни полиња. Јадењето месо е остаток од најголемото дивјаштво. Преминот кон вегетаријанство е првата и најприродна последица од просветувањето.“ – Л.Н.Толстој

Супа од домати

Следејќи го блогот, сигурна сум дека го прочитавте интересниот пост за доматите, ако не, еве линк и прочитајте па и потсетете се.

Оваа супа од домати е популарна уште од нејзиното откривање, во 1872 година.  Одлична за ручек или вечера. Еве како да си ја направите.

Потребно за 2 лица:

 • 4 големи, тврди домати (може и конзерва со домати-пелати, од 400г.)
 • 2 главици црвен кромид
 • 1 голема црвена бабура
 • 1 поголемо чешне лук
 • сол, бибер
 • 2-3 лажици путер
 • свеж или сув босилек

Подготовка: Наполнете голем сад со врела вода. Ставете ги свежите домати и бројте до 10. Извадете ги од врелата вода и веднаш ставете ги под млаз со ладна вода. Така полесно ќе се излупат. Излупете ги доматите. Во тава на оган, ставете го путерот и малку масло и пржете ги ситно исецканите кромид, лук и црвена бабура додека не омекнат и малку се запечат на тавата. Ставете ги излупените домати, додајте една чаша од 200мл. вода или зеленчукова супа (без фиде) зачинете со сол и бибер по вкус и оставете малку да проврие. Со рачен миксер, измиксајте ја смесата за да добиете глатка супа. Сервирајте во чинија. Од горе, попрскајте со ситно сецкан босилек и топка павлака.

Доколку Ве бива во кујна и сакате да експериментирате со вкусовите на оваа супа, ја предлагам веб – страната на Џејми Оливер и неговата уникатна варијанта за супа од домати.

Екстра полн вегетаријански клуб сендвич

Супер здрав, полн со свежина и разни шарени бои, овој екстра полн вегетаријански клуб сендвич ќе Ви го подигне расположението и ќе направи да се чувствувате одлично што сте го изеле. За ручек или лесна вечера, овој сендвич потполно ќе Ве изненади.

Потребно за 10 клуб сенвичи:

 • лепчиња за тост – Тост леб
 • 10 фино одбрани листови марула
 • 8 парчиња домат, сечен на кругови
 • 10 кругови кромид
 • 1 авокадо
 • една свежа краставица, сечена на кругови
 • 8 тенки парчиња фета сирење
 • 3 варени јајца
 • сенф, мајонез (препорачувам соја мајонез)
 • сол, бибер

Подготовка: За еден клуб сендвич, потребни се три лепчиња. Првото лепче намачкајте го со мајонез. Врз него ставете лист марула, па два кругови домат, потоа неколку мали кругови краставица. Посолете. Потоа, два кругови кромид. Ставете го второто лепче. Од горе, намачкајте го со сенф. Ставете едно кругче јајце. Попрскајте со бибер. Ставете едно парче фета сирење и најгоре, малку пасирано авокадо. Поклопете со последеното лепче. Исечете го сендвичот на два тријаголници.

Наздравје :)

Истражување на пазарот во областа на вегетаријанството

Истражување на пазарот во областа на вегетаријанството. Отоврена анкета. Кликнете  ТУКА и одговорете. Ќе Ви одземе неполна минута.

Ѓувеч со модар патлиџан


Потребно:

 • еден голем модар патлиџан
 • два големи главици кромид
 • две чешниња лук
 • една зелена пиперка
 • два големи домати (може и од конзерва)
 • едно пакување свежи печурки шампињони
 • една чаша бело вино
 • сол, бибер
 • соја сос
 • масло

Подготовка: Исечети ги модриот патлиџан, доматите и пиперката на поголеми коцки. Во тавче на оган, пропржете ги лукот и кромидот, претходно исечени на покрупни парчиња. Откако ќе омекнат, додајте ги остананите зеленчуци и пржете додека не омекнат. Додајте го белото вино и оставете да испари. Зачинете со сол, бибер и соја сос. Смесата префрлете ја во тава за печење намачкана со путер, изрендајте кашкавал  и пречете на 250Ц додека не се запече целата смеса.

Соја

Сојата е една од најстарите културни растенија која му е позната на човекот. Датира уште  пред 5.000 години, во Кина. Содадена е во Југоисточна Азија, каде почнала да се шири во Русија, Грузија, Украина. Според податоците, во Европа почнала да се одголедува во ботаничките градини во 18 век. Во сериозно производство сојата влегува 20 век во Романија, Бугарија, Чехословачка, Австрија, Украина. Фармерите најпрво ја прифатиле како сточна храна а подоцна се одгледува како култура.

Во Македонија, сојата почнала да се одгледува во периодот меѓу двете светски војни, во Прилепско, но многу брзо, била напуштена.

Еве неколку брзи податоци за сојата:

 • има исправено стелбло, кое достигнува висина од 30 до 130 метри
 • плодот на сојата е во вид на мешунка
 • зрното на сојата може да биде во жолта, зелена или црна боја
 • сојата е комплетен продукт
 • природен лек е во борба против болести со холестеролот
 • нејзините белковини го убиваат „лошиот“ холестерол
 • го намалуваат губењето на коскената маса
 • доволно количество соја на ден е 50 грама
 • максимална употреба во вегетаријанската исхрана
 • комплетна замена за месо и месни производи
 • јапонски назив за соја е – shōyu
 • за употреба на луѓето, сојата мора да е влажна, никако сува.

Млади моркови во сос со копар

Младите моркови сосем се разликуваат од т.н „стари моркови“ што ги јадеме во супа, како прилог и слично. Тие имаат сладок, мек вкус кој во комбинација со супер сос имаат прекрасен освежувачки вкус. Дефинитивно овој рецепт ќе ги скрши сите лоши јазици за морковот како зеленчук. Со големо задоволство Ви го претставувам овој рецепт. Лесен, здрав  и неверојатно вкусен.

Потребно:

 • неколку млади моркови, со листови
 • 250 гр. павлака со 20% масленост
 • копар
 • 50 гр. рендани ореви
 • сол, бибер
 • масло

Подготовка: Младите моркови намачкајте ги со масло. Ставете ги на скара или на грил тава да се запечат. Попрскајте ги со морска сол и бибер од горе. Во павлаката ставете една мала лажичка копар, ренданите ореви и зачинете со сол и бел бибер, по вкус.

Ете, толку лесно :)

Смирувачка храна. Спокој на вашата чинија. Зен…

„Ништо не е толку горчливо што успокоениот ум не може да најде спокој во него“ – Сенека, (5 BC-65 AD).

Во време во кое живееме, за жал, се почесто сме загрижени, нервозни, истоштени, под стрес. Некои повеќе од другите. Како што знаете, стресот предизвикува многу пореметувања во телото (неправилно варење, повраќање, лошење, недостаток на апетит, несоница, прејадување).

„Храната која смирува“ се карактеризира со брзо варење, богати нутритивни својста, релаксирање на нервниот систем, подобрување на расположението.  Иако на прв поглед може ќе си помислите дека во оваа листа треба да има храна полна со незаситени шеќери, или кофеин, ќе видите дека храната која смирува ја има многу блиску до вас.  Најбитните елементи кои ги има храната која смирува се: ВИТАМИНОТ Б6 и ЈАГЛЕНОХИДРАТИ. За да се вратите во балансирана состојба на вашите ум и тело, за ваше здравје и подолг живот, еве ви листа на храна која смирува.

 1. БАНАНИ – богати со витамин б6, лесно сварливи, богати со калиум. Џвакајќи ја кремастата текстура на бананата придонесува за ваш спокој.
 2. ОРИЗ – висок процент на јагленохидрати, малку масти, магнезиум, релативно лесно сварлив.
 3. ТОПОЛ ЧАЈ – лесен на вашиот стомак, малку или воопшто кофеин. Затоплувајќи го вашиот стомак, предизвикува смирувачко дејство.
 4. ЈОГУРТ – поттикнувач за убаво варење на храната преку добрата и здрава бактерија која ја содржи. Кремав и спокоен за пиење.
 5. СОК ОД ЈАБОЛКО – се разбира, домашен и свежо цеден, без шеќерни додатоци. Го подобрува вашето расположение.
 6. КАМИЛИЦА – билка, цвеќе со докажан смирувачки ефект на нервниот систем и на целото тело. Квалитетните брендови на чај содржат цели светови камилица во ќесичките со чај. Сепак, многу поевтина е купена свежа.
 7. ПИРЕ ОД КОМПИРИ – смирувачкиот ефект е во јагленохидратите. Добар избор се и слатките компири (ги има во Рамстор).
 8. ПАПАЈА – слатко овошје со неверојатна можност за негово брзо варење.
 9. ТЕМНО ЧОКОЛАДО – Тука треба малку обајснување, затоа што сите на кои им треба смирување од стрес или нервози, најчесто, посегнуваат по чоколадо. НАЈВАЖНО Е ЧОКОЛАДОТО ДА Е СО НАД 70% КАКАО МАСА! Во спротивно внесувате многу незаситени шеќери, што секако дека не е здраво и добро за здравјето.
 10. СПАНАЌ – содржи магнезиум и минерали со смирувачки ефекти.

Сангрија за добро утро

Слатка и овошна, супер секси во црвена чипка—ТОА Е САНГРИЈА! Мислам дека сите сме имале по некоја љубовна афера со неа, нели? :) Шмркнете една сангрија, вака, на сабајле!

Потребно:

 • пола чаша сок од грзоје (сокот се продава во продавниците на „Тиквеш“-кај стара автобуска
 • сок од еден грејпфрут
 • сок од еден портокал
 • сок од пола лимон
 • јаболко на коцки
 • цимет

Подготовка: Земете една поголема чаша или шоља. Ставете ги: сокот од грозје, грејпфрут, портокал и лимон. Помешајте. Ставете ги исецканите коцки јаболко. Наросете малку цимет. Ете, толку брзо и едноставно.

Може да ставите и други овошја, по ваша желба (малини, капини, рибизли).

На здравје 😉

Манго на брускети

Потребно:

 • 1 манго
 • француски леб, сечен на парчиња
 • 250 мл. крем-сирење
 • пола главица лилаков кромид
 • млади листови марула
 • сок од еден лимон
 • сол, бибер

Подготовка: Исечете го мангото на ситни коцки. Полијте ги со сокот од лимон. Додајте 2-3 лажици маслиново масло и зачинете со сол и бибер, по вкус. Промешајте. Парчињата леб, намачкајте ги со подебел слој крем-сирење, ставете една лажица од смесата со манго па врз неа ставете круг кромид и лист марула.

Во случај да се двоумите околу мангото, еве Ви нешто што ќе Ве разубеди.

Манго

Супер здраво овошје. Има примена во целата современа кујна, како во слатки така и во солени јадења.

Еве некои брзи и интересни податоци за МАНГОТО:

 • потекнува од португалскиот збор manga
 • содржи многу витамин Ц, Б6, А и калиум
 • 135 калории (во едно манго)
 • 1 грам маснотии (во едно манго)
 • 0 натриум и холестерол
 • неверојатно здрава ужинка
 • многу бета каротен
 • топ 6 земји каде се одгледува: Индија, Кина, Мексико, Тајланд, Пакистан, Индонезија и Бразил
 • манго дрвото расте на 35-40 метри, со радиус од 10 метри
 • долгогодишно дрво
 • го има во разни бои и големини
 • се јаде излупено, а на Филипините го јадат со лушпа
 • највообичаен начин на кој се јаде во форма на „еж“.

Совршена пица

Нема кој не сака пица! Јас-обожавам!!!

Супер лесна, здрава и едноставна за подготовка, Ви ја претставувам СОВРШЕНАТА ПИЦА, за вегетаријанци, секако и за оние кои ќе сакаат да паузираат со еден оброк од месо и сувомеснати производи.

за 1 пица:

 • тесто за пица
 • доматно пире(кечап)
 • еден голем домат
 • една мала главица лилаков кромид
 • 4 големи печурки шампињони
 • 1 грепфрут
 • кашкавал
 • неколку сецкани маслинки
 • 1 жолта бабура
 • оригано
 • сусам
 • многу бибер и сол, по вкус

Подготовка (лесна): Тестото за премачкајте го со доматното пире. Посипете со рендан кашкавал и почнете да ги редите останатите состојки по следниов редослед: сецканите шампињони, кромидот сецкан на месечинки, сецканиот домат, парчиња грејпфрут, сецканата бабура на ленти и сецкани маслинки. Посипете со многу бибер и сол (по вкус), свежо сецкано оригано и нане (по вкус). На краевите на пицата посипајте со сусам. Печете на 250Ц, додека не биде убаво испечено тестото.

ГРИЗНИ ГО ВИНОЖИТОТО

Пролет!!! Годишно време омилено на многумина. Сите овошја и зеленчуци достапни Ви се на пазарите. Свежи и во разни бои. Токму тоа е мотивот на насловот: ГРИЗНИ ГО ВИНОЖИТОТО! Ги знаете боите: црвена, портокалова, жолта, зелена, сина, пурпурна…но не ги заборавајте белите и црните, па дури и розевите овошја и зеленчуци. Еве ја листата на овошја и зеленчуци кои кога ќе ги искомбинирате во различни бои, ќе добиете виножито на вашата чинија.

ЦРВЕНА

 1. Домати: свежи или во конзерва, во свежа салата или во сос, изборот е голем а одлуката ваша.
 2. Црвена бабура: имаат дупла доза на витамин Ц од другте бои на бабури. Печени или на скара, со малку сол и бибер, супер начин да ги искористите.
 3. Гуава: „наполнета“ со витамините Ц и А, омега 3 и влакна.
 4. Лубеница: иако не е во сезона, добро е да се знае дека кога ја има во лето, треба максимално да се искористи овој извор на витамини А и Ц.
 5. Грејпфрут: овошје со најголема концентрација на антиоксиданси. Цеден или лупен, во чаша или во чинија со други овошја.

ПОРТОКАЛОВА

 1. Сладок компир: најдоброто кај слаткиот компир, освен бета каротенот е тоа што се полни со влакна, што значи дека го регулира шеќерот во крвта.
 2. Морков: се рабира, најбогар извор на бета каротен! Младите моркови се совршени за „брцкање“ во разни сосови и ужинки, а поголемите моркови за маринади, печење и сл.
 3. Праска: варени или печени, во компот или конзерва, праските се супер за да го започнете денот со нив па и да го завршите истиот. Освежителни и секогаш вкусни.

ЖОЛТА

 1. Жолта бабура: слатки и полни со витамин Ц, бабурите се одлични за помали деца. Печени или полнети, умерено зачинети.
 2. Ананас: печен на скара, благо зачинет или со морка сол, ананасот е супер здрав и сладок.
 3. Пченка: овој вид на летна скара, наречен пченка, полна е со тиамин, кој игра важна улога во создавање на енегија во телото. Премачкајте ја со маслиново масло, попрскајте морска сол и веднаш на врела скара.
 4. Банана: полни со калиум, кој овозможува здраво и силно растење на децата и нивните коски. Важно е да се знае дека НЕ сите банани имаат исти нутритивни својсва. Купувајте ги оние со длабока жолта боја.

ЗЕЛЕНА

 1. Авокадо: одлично за вашето срце. Супер оди во разни зелени сосови.
 2. Тиквици: полни со омега 3. Сечени на тенки кругови, премачкани со маслиново масло и на скара.
 3. Марула: одлична за салата со разни други свежи зеленчуци. Супер здрав додаток во сендвичи.
 4. Брокула: се почеста е употребата на брокулата во современата кујна. Можеби затоа овие „мали дрвца“ се „наполнети“ со витамини Ц и К, колку за цели два дена.
 5. Грашок: одлична замена за белиот леб, бидејќи содржи скоро 1/3 од потребните влакна за едно дете.

СИНА И ПУРПУРНА

 1. Модар патлиџан: сечен на парчиња, полнет или во друштво на други разнобојни зеленчуци.
 2. Капини: одлични антиоксиданси. Една чаша капини на ден=доволно витамин Ц за потребите на вашиот организам.
 3. Сливи: уште еден одличен извор на антиоксиданси. Сливите му помагаат на телото да апсорбира повеќе железо. Печени  со колачи или во друштво на сладолед од ванила.

И за крај, што и да изберете нема да погрешите. Запомнете, после вкусни овошја и зеленчуци секогаш се чувствувате поубаво отколку кога јадете било што друго.

Изрека на денот


„Отсекогаш сум мислела дека животните има имаат најчистата енегрија на светот. Тие не ги преправаат или кријат своите чувства и тие се најлојалните суштества на планетата Земја. И тогаш, некако, ние луќето мислиме дека сме попаметни. Каква шега!“ – Пинк.

Изрека на денот

„Кога еднаш луѓето ќе одат на фарма и ќе поминат малку време со некое прасе, крава, мало пиле или мисирка, можеби ќе најдат поврзаност како што тие се поврзуваат со нивните кучиња и мачиња. Луѓето не ги гледаат нив исто бидејќи не се наоѓаат на нивната чинија. Зошто тие да бидат храна а другиве животинчиња миленици? Моето куче никогаш не би се нашло на мојата чинија.“ – Алиша Силверстон.

Изрека на денот

„Ги прашувам луѓето зошто имаат глава од елен закачена на нивниот ѕид. Тие секогаш ми велат, бидејќи еленот е толку убаво животно. Ете. Јас мислам дека мојата мајка е убава, но јас имам нејзини слики на мојот ѕид.“ – Елен Деџенерис

5 интересни податоци за доматот

Домат

Одгледани во домашна градина, купени на пазар или во супер маркет, доматите се вистинско уживање во овој пролетен а особено во летниот период. Свежи или во конзерва секогаш даваат посебен шмек како главен продукт во салата или како додаток во јадењето кое го подготвувате. Во шопска или во грчка салата, наредени во ордевер или така, сечени на парчиња со малку сол, доматите секогаш ќе ве освежат и ќе ве направат да се чувствувате супер што сте ги изеле. Еве супер пет податоци за доматите:

 1. За доматите во минатото се мислело дека се отровни, бидејќи токсичен алкалоид бил најден во стеблата и ливчињата.
 2. Зготвениот домат содржи ликопин (светло црвен каротен кој се наоѓа во зеленчуци и овошја во црвена боја, како папаја, морков, лубеница) и се смета за храна која го превенира ракот на простата.
 3. Надвор од Валенсија, Шпанија, во селото Bunyol, секоја година во последната среда од месец август, се одржува фестивал во борење со домати, La tomatina. Некои од правилата при борење со домати се: забрана за носење конзервирани домати во шишиња, не смее да се носат маички, доматите пред да се фрлат треба да бидат смачкани, после звукот на втората петарда, борбата престанува.
 4. Доматите мора да се наводнуваат почесто, бидејќи во случај да не се наводнат неколку дена, тие се сушат веднаш.
 5. Првата супа од домати е направена во 1872 година.
 6. Доматот е овошје, не заборавајте!

Свежи домати

Етикети на производите: Како да избегнете производи со животински состојки?

Сите го имаме тоа искуство кога ќе купиме некои производи, а при тоа да не прочитаме што пишува на етикетата. Датумот на траење на производот можеби ќе ги прочитаме, но бројките со нутриционистички квалитети на храната која ја купуваме ги читаме ретко, речиси никогаш. Вегетаријанците особено треба да ја стекнат оваа навика на проверка на производот (доколку ја немаат), како и сите други на кои им значи она што го ставаат во уста. Знаеме, на сите треба да ни значи. Па така, за оние кои не се сигурни дали има млеко или јајце во производот што го купуваат, еве некои практични совети:

 • Производите треба да имаат О холестерол. Холестеролот се наоѓа само во производи со животинско потекло. Растенијата немаат холестерол :) Па затоа, ако вашиот производ има холесерол, тој е со животинско потекло.
 • Проверете ја листата на можни траги од некои додатоци ( на крајот на производот). Во оваа листа всушност се наброени можни траги од одредени дополнителни состојки во процесот на производството и тука најчесто спаѓаат мелко, јајца, соја, пченица и сл. Ова е најчесто одделено од етикетата со фразата: „може да има траги од…“ Па така, вегетаројанците треба да обрнат особено внимание на овој дел од етикетата.
 • Ги проверивте овие податоци минатиот месец? Проверете ги и овој месец. Всушност, овие податоци треба да ги проверувате секој пат кога одите да пазарите во маркетите. Зошто? Производителите почесто ги менуваат рецептите и тие тоа го прават без да ве предупредат.

Среќно купување :)

Ќофтиња од леќа

Полна со железо и белковини, леќата е мешунка со која може многу да се експериментира во кујната. Ја има таа способност да прима разни зачини, а сепак да го задржи својот вкус кој ќе доминира. Инспирирана од нејзините бои во кои ја има, ќофтињата од леќа нека бидат дел од вашето денешно празнично мени, збогатено со ваши прилози од јадења.

Ќофтиња од леќа

Потребно за 4 лица:

 • пола шоља леќа (црвена или кафена, по ваш избор)
 • 2 главици кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажиче копар
 • 1 големо јајце
 • 2 полни лажички црвен пипер
 • пола китка магдонос
 • сол, бибер
 • брашно и презла, по потреба

Подготовка: Леќата исчистете ја и варете ја додека не омекне. Кромидот и лукот, ситно исецкани, пропржете ги. Додајте црвен пипер. Така испржени, извадете ги од тавчето и одделете ги на старана во посебен длабок сад. Сварената леќа, измиксајте ја со рачен миксер или испасирајте ја. Смесата додајте ја во испржениот зеленчук и зачинете со копа, бибер и сол, по вкус. Додајте го јајцето. Додајте 5 големи лажици презла, за да се спои смесата. Додајте го магдоносот. Потоа, додајте 1-2 мали лажички брашно. Така измешаната смеса, ставете ја во фрижидер да отстои 30 минути. Потоа, формирајте ќофтиња. Извалкате ги ќофтињата во презла и пржете ги на врел зејтин додека не поруменат од двете страни. Послужете со свежа салата или до компир-салата.

Топ 10 вегетаријански извори на калциум

Колку за потсетување, калциумот е добар за цврстина на коските, здрави мускули, јаки и бели заби, здраво срце, нормален проток на крвта низ телото, нормално дејство на мозочниот систем, помага при регулирање на многу функции на телото, а некои велат дека овој минерал е добар и за намалување на телесната тежина. Еве ја листа на извори на калциум, малку модифицирана и прилагодена на наши услови.
Препорачано ниво на калциум за возрасни од 19 до 50 години е 1000 мг. на ден.

Калциум

 1. Бел грав ( 1 шоља има 263 мг калциум)
 2. Црн грав ( 1шоља има 239 мг.)
 3. Тофу (1/2 шоља има 125 мг.)
 4. Бадеми ( 30 гр. има 81.5 мг.)
 5. Бразилски ореви ( 30гр. има 44.8 мг.)
 6. Спанаќ (30 гр. има 42.8 мг.)
 7. Кинеска зелка (30 гр. има 26.0 мг.)
 8. Соја зрна, варени (1 шоља има 175 мг.)
 9. Брокула, варена (1 шоља има 94 мг.)
 10. Соја млеко (300 гр. има 80 мг.)

Изрека на денот

„Кога човекот е жалостлив за сите живи суштества, тој е само  благороден“ – Буда

5 супер совети како вегетаријанците да заштедат пари

Еве пет совети како да живеете подобро и да не го оптоварите домашниот буџет многу, а сепак да се храните здраво.

 1. ОДГЛЕДУВАЈТЕ ГРАДИНА – Можеби звучи старомодно и кич, но одледувањето градина ќе ви заштеди многу пари. Органските производи не се евтини и лесно достапни во нашите супермаркети, но затоа се супер лесни  за одгледување. Ако не се подготвени за одгледување на цела градина, важно е да почнете од некаде. Па така, како за почеток, можете да засадите домати, пиперки, краставици, морков. Ако пак сакате да ја збогатите градината, засадете грав, грашок, боранија, марула и некои тревки.
 2. КУПУВАЈТЕ ВО ПРОДАВНИЦИ ЗА ЗДРАВА ХРАНА – Во Македонија има неколку вакви продавници кои нудат изобилство од хранливи и здрави продукти. Такви се: Виталија , која има свои производи во големите супермаркети (Веро, Тинекс, Рамстор) и свои два дисконта во Скопје и Биона, која има две продавници во Скопје (ТЦ Беверли Хилс, приземје и бул.Кочо Рацин бр.14).
 3. КУПУВАЈТЕ ВО ПОГОЛЕМИ КОЛИЧИНИ – Јасно е дека здравата а особено органската храна е недостапна да се купува во поголеми количини. Купувањето во поголеми количини се однесува на разни интегрални семиња, најразлични видови брашно, суплементи во исхраната, сушени овошја,  жита, природни засладувачи, флаширана вода и слично. Откако ќе обезбедите поголеми количини од овие производи, потоа вашето купување ќе се состои од набавка на свежи овошја и зеленчуци.
 4. ЈАДЕТЕ ВО СЕНДВИЧАРИ И РЕСТОРАНИ СО ЗДРАВА ХРАНА – Тоа е вкусно и се повеќе достапно. Ресторанот Хармонија е единствениот во Скопје кој го негува здравјето на луѓето и нуди одлична храна за сите. Сендвичарата Нино, која се наоѓа во центарот на градот е позната по макробиотичките сендвичи, кои се исклучително вкусни, со достапни цени, здрави и лесно сварливи.
 5. БИДЕТЕ РЕДОВНИ НА ПАЗАР – На сите скопски пазари, тие што се поредовни, знаат дека се издвојуваат оние тезги каде секогаш има свежа храна. Колку повеќе купувате кај нив, толку повеќе ќе ве запомнат и ќе ви ги даваат секогаш најсвежите продукти, по пониска цена од другите 😉

Изрека на денот

“Ќе дојде времето кога луѓето како мене ќе изгледаат како убијци на животни, како што денес се убијци на луѓе„ – Леонардо Да Винчи.

Пролетна зеленчукова минестроне супа

Минестроне супа

Тајната и убавината во подготување на оваа супа е во тоа правилно и еднакво да се исечат сите зеленчуци, со цел  да се сварат сите во исто време. Слободно, можете да ја збогатите супата со некои ваши свежи зеленчуци, како тиквички, целер или пченка.

Портебно за 4 лица:

 • 2 големи главици кромид
 • 2 чешниња лук
 • 2 моркови
 • 1 поголем компир
 • 1 шоља смрзнат грашок
 • 2 шољи млад спанаќ
 • 1/2 шоља бело вино
 • 3 шољи зеленчукова супа, без фиде
 • магоднос, темјан, ловоров лист
 • сол, бибер, црвен пипер

Подготовка:

Најпрво, сите зеленчуци исецкајте ги на еднакви парчиња. На загреано масло, додајте го кромидот и оставете го да омекне малку. Потоа, додајте го белото вино, оставете да испари, па додајте ги лукот и една лажичка црвен пипер. Потоа додадете ги морковот и компирот и оставете да се динстаат 1-2 минути. Додадете ја супата од зеленчук. Додадете ги ситно сецканиот магдонос, еден ловоров лист и ситно сецкан темјан. Покријте со капак. Намалете ја температурата и оставете се да се вари околу 20 минути, додека не бидат зеленчуците меки. На крај, додајте ги грашокот и спанаќот. Оставете 3 минути да омекнат. Зачинете со сол и бибер, по вкус. Сервирајте во длабок сад, попрскајте со ситно сецкан магдонос и една лажичка маслиново масло.

Изрека на денот

„Ако касапниците имаа стаклени прозорци, сите ќе беа вегетаријанци“. – Пол и Линда Маккартни.

10 интересни факти за брокулата

Брокула

 1. Зборот „брокула“ доаѓа од латинскиот збор „brachium“ и италијанскот збор „braccio“ што значи „рака“.
 2. Брокулата е дел од фамилијата на зелки.
 3. Јадењето брокула го намалува ризикот од коронарно васкуларни болести.
 4. Брокулата ја има во различни бои, од темно-зелена до пурпурно-зелена.
 5. Содржи МНОГУ витамин Ц и влакна.
 6. Во лабораториски тестови, покажала дека се бори со канцерогени клетки.
 7. Во кујната е повеќе наменска(како закуска, во супи, салати…)
 8. Американците јадат речиси 4% брокула, годишно.
 9. Брокулата предизвикува гасови :)
 10. Според обликот, брокулата личи на бонсаи дрвце.

Изрека на денот

“Ништо нема да му помогне на здравјето на човекот и да ги зголеми шансите за опстанок на живот на Земјата како еволуцијата за вегетаријанскиот начин на живот„. – Алберт Ајнштајн

Изрека на денот

„Јас сум вегетаријанка со години. Не ги осудувам тие што не се, туку само чувствувам дека не можам да јадам живи суштества“.- Дру Баримур

Мусака со леб и модар патлиџан

Мусака со леб и модар патлиџан

Потребно за 4 лица:

 • еден голем модар патлиџан
 • пола векна леб
 • две главици кромид
 • едно/две чешниња лук
 • 500 мл. сос од домати
 • соја трошки
 • сол, бибер
 • пола лажиче цимет
 • кашкавал (млечен или растителен)
 • маслиново масло
 • китка магдонос

Подготовка:

Модриот патлиџан исечете го на подебели кришки. Намачкајте ги кришките патлиџан со масло од двете страни и печете ги на грил тава малку од двете страни или ставете ги во рерна на 150Ц, 30 минути. Лебот исечете го исто така на кришки и со четка намачкајте ги со маслиново масло. Соја трошките потопете ги во врела вода и оставете ги да набабрат неколку минути. Исцедете ги. Кромидот и лукот исецкајте ги ситно и пржете додека не омекнат. Додадете сол, бибер, ситно сецкан магдонос, цимет па додајте го сосот од домати заедно со соја трошките. Тавчето за печење намачкајте го со масло. Почнете да редите: прво парчињата леб, па смесата со соја трошки, па модрите патлиџани па пак смесата и се така за да заврши со смесата. Од озгора изрендајте кашкавал и печете 45 минути на 250Ц.

10 причини да јадете јаболко

Сите сме ја слушнале добро познатата поговорка: „Едно јаболко на ден, го брка докторот од вашиот дом„ која е точна и проверена преку многу студии во светот.

Јаболкото е најдобар извор на витамини и минерали.

Еве 10 причини зошто да јадете јаболко:Јаболко

 1. Дава енергија
 2. Содржи витамин Ц кој го зајакнува имунолошкиот систем (просечна големина на јаболко, содржи околу 8 мг витамин Ц)
 3. Не содржи никакви маснотии
 4. Содржи антиоксиданси кои го штитат срцето од кардиоваскуларни болести.
 5. Одличен извор на влакна кои помагаат при варење на храната
 6. Сокот од јаболко убива дури 80% од бактериите во устата
 7. Ако се јаде редовно (едно јаболко на ден) ги намалува проблемите до дишењето и настинката
 8. Го намалува нивото на лошиот холестерол во крвта
 9. Го подобрува расположението и има смирувачко дејство ако се изеде пред спиење
 10. Го спречува стареењето и ја прави кожата чиста

Леќа, Lens culinaris

Растение-леќа

Леќата е едногодишно растение од фамилијата мешунки, со потекло од Блискиот Исток. Ова растение е дел од исхраната на човекот уште од неолитот, што го прави едно од првите растенија припитомени од човекот. Леќата е мешунка со најмногу белковини, после сојата, па затоа, завзема голем и важен дел од исхраната на луѓето во некои делови на светот, особено во Јужна Азија. Исто така, леќата е голем извор на железо, кое пак е од особена важност за вегетаријанците. Постојат различни видови леќа кои се разликуваат по бојата и големината. Па така разликуваме црвена, црна, зелена, жолта и кафена леќа.  Лесно и брзо се подготвува и е многу вкусна.

Еве ги десетте најголеми земји производителки на леќа:

 1. Индија
 2. Канада
 3. Турција
 4. Кина
 5. Сирија
 6. Непал
 7. Америка
 8. Австралија
 9. Бангладеж
 10. Иран

Оптичките леќи се именувани по оваа мешунка, карактеристична по нејзиниот облик.

Воведни напомени за вегетаријанството

Вегетаријанството е посебен начин на исхрана која го исклучува јадењето на месо и месни производи, вкучувајќи ги и дивечот, рибата и морските плодови. Овој начин на исхрана е широко познат а неговата примена во реалниот живот е се поголема од луѓето во светот.

Како за почеток, еве ги посебните видови вегетаријанци:

 • Вегани – строго растителна исхрана (житарици, махунки, овошје и зеленчук). Целосно ги исфрлаат производите од животинско потекло, па дури и медот.
 • Лактовегетаријанци – покрај растителните продукти, јадат и млеко и млечни производи.
 • Оволактовегетаријанци – покрај растителните продукти, јадат и јајца, млеко и млечни производи.
 • Полувегетаријанци – покрај вегетаријанската исхрана јадат и бело пилешко месо, како и риба, но не јадат црвено месо.
 • Песковегетаријанци – покрај растителните продукти, јадат и риба. Кај нас овој начин на исхрана е познат како посна исхрана.
 • Фрутаријанци – јадат само овошје.
 • Радикални фрутаријанци – јадат само овошни плодови кои сами паднале на земја.
 • Макробиотичарите – јадат храна базирана на цели зрна од житариците. Јадат исто така само органски произведени продукти, без пестициди и без вештачко ѓубриво. Избегнуваат рафиниран шеќер, рафинирано масло и бело пченично брашно.
 • Raw food – јадат само сирови продукти, најчесто од растително потекло (овошје, зеленчук, ореви, семки, студено цедено масло за јадење, мед и житарки). Сметаат дека со готвењето на продуктите се губи големо количество од витамините, а се создаваат штетни канцерогени материи. Подготвуваат леб кој се „пече“ на сонце.
 • Семи-вегетаријанци-јадат риба и пилешко во секојдневната исхрана.
Powered by WordPress | Shop Free Phones at Bestincellphones.com. | Find the best CD Rates, Checking and Fat Burning Furnace Review